
Pokud počasí dovolí, je dobré využít podzimu naplno a vydat se za jeho barvami do přírody. I při takovém výletu však přijde vhod příjemná, a co víc, dokonce útulná střecha nad hlavou. Oboje nabídne procházka z Nového Města nad Metují, zvaného východočeský Betlém, rovnou do Pekla.
Nové Město nad Metují je známé zámkem, který restituovala rodina Bartoňů z Dobenína a nabídla návštěvníkům výjimečně zajímavou prohlídkovou trasu. Vždyť kde jinde lze vidět zámecké interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a funkcionalismu. Za návštěvu pak určitě stojí i zámecká zahrada, která pro změnu nabízí díky soškám Matyáše Bernarda Brauna závan barokních časů. V říjnu je zámek otevřen o víkendech od 9-16 hodin, později potom po telefonické domluvě. Tím však architektonické zážitky Nového Města a okolí zdaleka nejsou vyčerpané. Dušan Jurkovi, týž významný architekt, který se podepsal na posledních úpravách zámku a zahrady, totiž vytvořil ještě jedno dílko, vzdálené od Nového Města 6 kilometrů, tedy ve správné vzdálenosti pro pěší nebo cyklistický výlet. Je to Bartoňova útulna Peklo.
Kudy do Pekla
Cesta do Pekla je značená turistickými značkami a vede přes listnatý les s podzimně zbarvenými duby, javory, habry a jasany. Malebná budova přestavěná v roce 1912 leží v údolí při soutoku Metuje a Opečenky. Již o mnoho dříve tu však byla osada Peklo. Do dneška z ní zůstal jen bývalý mlýn zvaný Pekelec, kde se odehrává děj povídky Aloise Jiráska V Pekle. Dnes je významným výletním místem. Odpočinek, různé čertovské dobroty pro mlsné jazýčky a kvasnicové pivo nabízí stylová restaurace s čertovskými motivy a pro zvlášť unavené poutníky je tu možnost příjemného přespání. Když budete mít štěstí nebo si o to řeknete, budete mít nad hlavou při probuzení krásně malované trámy. O místní rybníček se jako u každého správného (i bývalého) mlýna stará vodník. Určitě se bude líbit hlavně dětem, i když je jen kamenný.
Zmíněnou Jiráskovu povídku připomíná další tajemná památka v Pekle, Ženichův hrob, kamenný pomníček u stezky značené červenou turistickou značkou. Najdete ho, když přejdete lávku vzdálenou asi 200 metrů a ujdete dalších 300 metrů.
Příběh vypráví o mladém důstojníkovi, který do mlýna přijel jedné noci se svou milou. Milenci prchali před dívčinými rodiči, kteří jí nutili jiného ženicha. Po několika dnech uprchlíky tento nechtěný ženich vypátral a v noci se nedaleko mlýna strhla přestřelka a od té doby je zde na její upomínku Ženichův hrob. Láska mladých milenců však skončila šťastně, protože povídka končí až po letech návštěvou mladíka, který se přijede podívat do mlýna na místo, kde se jeho rodiče skrývali.
Zdroj: Plus
Komentáře (9)
- odpovědět
Bře 20, 2011- odpovědět
Bře 20, 2011- odpovědět
Bře 21, 2011- odpovědět
Bře 21, 2011- odpovědět
Bře 21, 2011- odpovědět
Bře 21, 2011- odpovědět
Bře 21, 2011- odpovědět
Bře 22, 2013- odpovědět
Bře 23, 2013Přidat komentář