Vysokohorská turistika: Na co nesmíte zapomenout

Dechberoucí výhledy, krásná příroda a posouvání vlastních limitů. To jsou jen některé důvody, které mnoho lidí lákají na vysokohorskou turistiku. Ta je letos o poznání populárnější a na hory se vydávají i méně zdatní turisté. Některým však často schází základní znalosti či vybavení. Bez čeho byste se na hory neměli vydávat a jaká pravidla je dobré dodržovat?

 

Na začátek malá sousta

Hory nikdy nepodceňujte a pokud se na delší výšlap vydáváte vůbec poprvé, zvolte si méně náročnou trasu. Nesnažte se přejít celý hřeben nebo se šplhat na hory dvoutisícovky a výše. Věřte, že na začátek budou bohatě stačit i vrcholy, které máme u nás v Čechách. A ani zde vás nádherné výhledy neminou.  

 

Naplánujte trasu a nastudujte předpověď počasí

V horách je počasí velmi proměnlivé, a tak je nanejvýš důležité sledovat meteorologickou předpověď. Doporučujeme sledovat výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu a místní horské služby. Co se plánování trasy týče, pečlivě nastudujte mapu a nespoléhejte se na to, že ji budete mít k dispozici v telefonu. Jednak na horách často nebývá signál a jednak nefunguje lokace polohy. V každém případě však využijte možnosti české aplikace Mapy.cz, kde si lze určité oblasti stáhnout i do tzv. off-line módu. Díky tomu pak budete mít přístup k mapě, i když zrovna nebudete připojeni k internetu. Ideálně si s sebou však vezměte i mapu v papírové podobě, ať máte nějakou zálohu, pokud by se telefon vybil.

 

Nepodceňujte vybavení

Vybavení zvolte s ohledem na roční období, předpověď počasí a terén. Samozřejmostí je však pevná kotníková obuv s neklouzavou podrážkou, batoh s lékárničkou, teplé outdoorové oblečení, které vás ochrání před větrem a chladem, a dostatek jídla a tekutin. Před cestou si také nezapomeňte nabít do plna mobil a nainstalujte si do něj aplikaci Horská služba, díky které lze horské službě odeslat nouzovou zprávu s vaší polohou. Do batohu raději také přihoďte čelovku a nožík.

 

Zdraví především

Pokud se vám během výletu neudělá dobře, nesnažte se jej za každou cenu dojít do konce. Před výšlapem si také nastudujte zásady první pomoci a pokud jste na horách v zahraničí, i když se jedná třeba jen o naše sousedy, o Rakousko nebo Slovensko, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Během pár minut tak můžete učinit na internetovém srovnávači pojištění Porovnej24.cz, kde stačí zadat základní údaje o sobě a o cestě, vybrat si nejvíce vyhovující pojištění, zaplatit a následně obdržíte všechny potřebné informace. Tak alespoň víte, že pokud by se vám někde něco stalo, jakýkoli zásah nebo poskytnutí pomoci je kryté. 

 

Dejte o sobě vědět

Nikdy nechoďte do hor sami a než vyrazíte, informujte své přátele nebo rodinu o tom, kde se budete pohybovat a s kým tam jdete. Tak zamezíte zbytečným pátracím akcím, pokud by se vám něco přihodilo.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama