Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Workoholismus lze léčit v kláštěře

Neobvyklý odvykací kurz pro osoby závislé na práci vymysleli polští kněží. Hluboko v lesích zprovoznili dávnou poustevnu přebudovanou na klášter, kde se mohou workoholici léčit. Účastníci terapie musí nechat notebooky a mobilní telefony v úschovně, k pobytu jim stačí vlastní ruce. Právě ruční práce, příroda a rozjímání mají být lékem na nemoci jednadvacátého století.

Prázdniny na samotě mohou být podle sociologa Edwarda Ciupaka skvělým lékem pro osoby, které žijí ve velkém stresu. Poustevna Zlatý les, jak se netypické terapeutické centrum nazývá, se specializuje na léčení civilizačních chorob: workoholismu, závislosti na nakupování, televizi a podobně.

Náklady na vybudování centra činily šest milionů zlotých (43 milionů korun). Celkem 75 procent zaplatila Evropská unie. Autoři projektu přesvědčili úředníky, že atmosféra klášterních zdí a příroda mohou pomoci lidem, kteří jsou vystaveni nástrahám civilizace.

Základem je obejít se bez veškerých vymožeností jednadvacátého století. Hosté nenajdou ve svém skromně zařízeném pokoji televizi ani rádio. Pokud by přeci jen propašovali do areálu mobilní telefon, budou mít stejně problémy se spojením, protože v lokalitě uprostřed lesa signál není.
Klienty probudí v 06:00 klášterní zvony, které jim pak ve 22:00 ohlásí večerku. Lékem na workoholismus má být práce, ale zcela jiná, než jakou běžně vykonávají. "Ruční práce, lepení džbánků z hlíny, pečení chleba mají účastníkům turnusu ukázat jiný radostný rozměr práce," uvedl kněz Wieslaw Kowalewski, ředitel centra.

Dovolená v klášteře je konkurencí pro módní lázeňské a relaxační pobyty. V klášteře se hosté nedočkají masáží ani perličkových koupelí. "Základem našeho nového druhu odpočinku je mlčení, rozjímání a samota," vysvětlil manažer Leslaw Dach.


Týdenní pobyt stojí okolo 1000 zlotých (7150 korun). Kdo touží po kratším zážitku z kláštera, může si vybrat z několika v celém Polsku a strávit v něm strávit třeba jen jednu noc, což přijde na zhruba 100 zlotých (715 korun). Platí přísný režim, budíček je v 06:00. Noclehy v párech v mužských či ženských klášterech jsou zakázány.

Radka Fialová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama