Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Z amerických letišť mizí sporné tělesné skenery

Americké úřady potichu odstraňují z největších letišť kontroverzní tělesné skenery, které při kontrole ukazují letištnímu personálu nahé tělo cestujícího v trojrozměrné podobě. Přístroje, které vyvolávaly opakované protesty ochránců lidských práv, má nahradit přijatelnější zařízení zobrazující jen obrysy těla, napsala agentura AP.

 Správa pro bezpečnost leteckého provozu oficiálně tvrdí, že výměna probíhá v zájmu rychlejšího odbavení cestujících a nesouvisí se stížnostmi na porušování lidské důstojnosti. Kritici ale doufají, že jde o první krok k úplné likvidaci rentgenových tělesných skenerů, které kromě ponižující necitlivosti vzbuzují i obavy zdravotníků.

    Přístroje jsou stahovány z newyorského Kennedyho letiště a letiště La Guardia, dále z Chicaga, Los Angeles, Bostonu, Charlotte a Orlanda. Nepřijdou ovšem do šrotu, budou umístěny na menších letištích, kde budou sloužit do doby, než se problém definitivně vyřeší.

    Americký Kongres už delší dobu bezpečnostní orgány nutí k tomu, aby se problematického zařízení zbavily. V únoru poslanci vyzvali k odstranění tělesných skenerů do letošního června, později byl termín přesunut na konec května příštího roku.

    Technici nyní pracují na zdokonaleném skeneru, kde bude obrázky vyhodnocovat počítačový program, nikoli lidská obsluha. Cestující by zároveň neměli být vystaveni rentgenovému záření, ale radiovým vlnám. Jeden exemplář takového skeneru přijde na 170.000 dolarů (3,3 milionu korun). Na 200 letištích v USA funguje nyní 800 skenerů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama