Reklama

V létě trápí lidi častěji střevní potíže ze špatného jídla

V létě častěji než jindy trápí lidi střevní potíže ze špatného jídla. Podle Diany Chrpové z Vyšší odborné školy zdravotnické by tomu mohli předejít, kdyby dodržovali zásady správného zacházení s potravinami. Zabrání tak množení bakterií, které průjem a zvracení způsobují.

"Nejčastější chybou z hlediska prevence střevních potíží je špatné zacházení a uskladnění potravin, u nichž je nutno dodržet chladový řetězec od výrobce ke spotřebiteli kolem pěti stupňů Celsia," řekla Chrpová ČTK. Jde například o mleté maso, ryby, drůbež, vejce a zákusky s krémem. 


Lidé si podle Chrpové nemusejí kvůli letním nákupům opatřovat speciální chladicí tašku. Pokud si ale koupí například mleté maso nebo dort s krémem, měli by s nákupem spěchat domů. Pokud ho nosí mnoho hodin v běžné igelitce a cestují třeba autobusem, kde teploty šplhají ke 40 stupňům Celsia, mikroorganismy v potravinách se namnoží. "Mohou si pak sice na dortu také pochutnat, protože chuťově za tak krátkou dobu nic poznat není, ale mohou si přivodit průjem nebo zvracení," varovala odbornice. 


Na prevenci střevních infekcí by měl podle ní člověk myslet už při nákupu. Rozhodně by neměl kupovat potraviny s prošlým datem použitelnosti ani ty, které nebyly uloženy v prodejně podle podmínek daných výrobcem, například v chladicích boxech nebo vitrínách, ale volně. To bývá problém některých tržnic. Kupující by se také měl vyhnout potravinám s porušeným obalem, nečerstvým vzhledem a povrchovými vadami jako plíseň či hniloba. 


"V letních měsících se vyplatí kupovat jen takové množství a druhy potravin, které je člověk schopen spotřebovat do data vyznačeného na obalu," poradila odbornice. Při domácí kuchyňské úpravě by pak neměl člověk na jednom prkénku krájet syrové maso a vařený knedlík, aby se nákaza nepřenesla. Rizikové je i omývání ovoce a zeleniny vodou z neprověřených zdrojů, nejvhodnější k omytí je pitná voda. 


Skladováním v chladu lze podle Chrpové zabránit množení mikrobů v potravinách. Podobně zastaví růst bakterií uvaření a například i okyselení potraviny. Kyselé prostředí brání šíření mikroorganismů v okurkách, kysaném zelí, zakysaných mléčných výrobcích či majonéze. 


"V případě majonézy panuje názor, že v létě by se neměla jíst, protože jsou v ní vejce, v nichž může být salmonela vyvolávající salmonelózu. To je příliš zjednodušené tvrzení. Nebezpečná z tohoto pohledu je domácí majonéza, která se dělá ze syrových vajec. Majonéza z obchodu se vyrábí z vajec tepelně ošetřených," dodala odbornice. 


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama