Reklama

Zelené potraviny a zvýšená krevní srážlivost

Pacient, 21 let, od 2/2001 léčen pro poruchu patologicky zvýšené srážlivosti krve, která byla náhodně zjištěna při chirurgickém výkonu během odstranění krevní sraženiny z jedné z žil pravé horní končetiny. V předchozí anamnéze měl již podobnou příhodu v roce 2000. Proto byl odeslán na specializované hematologické pracoviště ke komplexnímu přešetření stavu.

Z léků začal užívat preventivně Anopyrin 100 mg 0-l-0. Pro případný další chirurgický zákrok by byla nutná důsledná předoperační příprava nízkomolekulárním Heparinem, aby se předešlo následné pooperační trombóze projevující se nejčastěji v oblasti hlubokých žil dolních končetin.

Při vyslovení podezření na toto onemocnění byl u něj proveden krevní rozbor zaměřený na jednotlivé složky krevní srážlivosti, kde se opravdu prokázala porucha celkem 3 faktorů protrombinové aktivity a současně bylo vysloveno podezření na imunokoagulopatii, kdy narušený imunitní systém vyrábí patologické protilátky, které způsobuji zvýšenou srážlivost krve. Protože klasická medicína v těchto případech nabízí pouze paliativní léčbu (neřeší příčinu, pouze se pokouší mírnit důsledek), kdy se podávají léky ředící krev, rozhodl se pacient pro užívání Mladého ječmene, byť mnoho klasických lékařů v těchto případech zeleninu a vše zelené striktně zakazuje z důvodu zvýšeného příjmu vitaminu K, který srážlivost krve zvyšuje. Během uživání Mladého ječmene docházel na pravidelné kontroly do hematologické poradny, kde se postupně laboratorní nález stabilizoval. Závěr z posledního laboratorního vyšetření zní - všechny parametry hemokoagulačního vyšetření jsou v normě, kontrola za 6 měsíců. Pacient se cítí subjektivně v pořádku a během užívání MJ nikdy nepozoroval sebemenší náznak zhoršení zdravotního stavu ve smyslu poruchy krevní srážlivosti.

Protože dotazy na užíváni zelených potravin při současné antikoagulační léčbě (Anopyrinem, Warfarinem, Lawarinem) jsou velmi časté, lze tohoto příkladu z praxe využít i v tomto směru k rozptýlení obav, že zelené potraviny nějak dramaticky ovlivní krevní srážlivost. Pokud se nejedná o akutní a rozsáhlý žilní uzávěr, zejména hlubokého žilního systému dolních končetin, případně stav po akutní plicní embolizaci, pak se není čeho obávat.

Zelené potraviny patří totiž mezi adaptogeny a tudíž jejich účinek na organismus směřuje především k harmonizaci činnosti všech orgánů a systémů a k úpravě jejich funkcí k normálu. A to jak v případě funkce zvýšené či nadměrné, tak i funkce zpomalené či nedostatečné.

Reklama

Důležité je zelené potraviny používat systematicky, pravidelně a dlouhodobě.

U poruch s podezřením na takzvaný autoimunitní charakter je nutné při nasazování zelených potravin začínat s nimi opatrně, pozvolna dávku zvyšovat postupně. Jde o to, aby imunitní systém těla mohl být jimi směrován k úpravě své činnosti, nikoliv, aby po prudkém zahájení užívání zelených potravin imunita skokově vzrostla, což by se v tomto případě mohlo projevit zvýšenou produkcí patologických imunokomplexů a zdravotní stav uživatele by se pak jistě i zhoršil. Tolik tedy k Vašim častým dotazům na téma: "Lékař mi zakázal v potravě vše zelené."

MUDr. Miloslav Lacina

Reklama

Komentáře

Kunstová Vlasta (Pá, 30. 12. 2005 - 08:12)
Dobrý den, c¨měla bych na pana doktora dotaz. Léčím se kortikoidy- revmatizmus IV. stupeň degeneratitvní změny. Počet trombocitů nyní 98 ! ( bylo i méně)
Marně žádám mého lékaře o radu co se týče jídla, nebo o odeslání k odborníkovi, moc se tím nezabývá. Stále mi stoupá váha a nízké trombocity!! Ráda bych věděla něco ke stravě. Můžu nějak ovlivnit tento stav SAMA ?
coroner (St, 7. 6. 2006 - 18:06)
Závěry uváděné v článku by zároveň měly být varováním pro pacienty s poruchami krvetvorby, proč Mladý ječmen nepoužívat.
Že zrovna draslík by měl způsobovat větší srážlivost krve, je mi záhadou, když je známo, že se vyskytuje v nefyziologických koncentracích právě u potravin, které krev ředí, čímž zároveň bohužel její kvalitu výrazně oslabují. To v některých případech může vést později až leukémii.
Jestli se celá věc náhodou nezakládá na špatném výkladu situace, kdy extrémní dávky draslíku v některém ovoci a zeleninách mohou způsobit u člověka se sklonem ke srážlivosti krve takovou dilataci krevního řečiště, že může dojít až k odtržení aterosklerotického plátu, který pak způsobí zákonitě v řadě případů katastrofu.
Z hlediska energetické kvality dilatace má draslík prakticky stejnou funkci jako Anopyrin, Warfarin a Lawarin, pouze se u něj nevycedí mimo krevní oběh asi tolik krve jako např. u Anopyrinu, což je rovněž způsobeno zmíněnou dilatací.
coronerovi (St, 10. 1. 2007 - 11:01)
Draslík a vitamín K mají sice stejné označení, ale není to jedno a totéž!!!
helenka (Ne, 18. 7. 2010 - 09:07)
Dobrý den, já znám např. maxicor, je na krevní srážlivost, kardio potíže, cholesterol. Nejvíc mi ovšem vadí umělá másla a umělé tuky, flora, rama apod. Jsou vyrobeny z ropy, dokonce ani myši je nejedí, a ještě tvrdí, jak vám pomohou od cholesterolu...
Radka (So, 22. 1. 2011 - 11:01)
Dobrý den,

mám dotaz již od října se léčim s Warfarinem, ale hladina je značně kolísavá 1,2-1,4- nškdy 2 a pak to zase spadne.Měla jsem problémy ze zády - může toto léčení ovlivnit stav a popř. má vliv na snížení hodnot užívání zázvoru, nikde jsem nezjistila, zda to může také ovlivnit.
Děkuji
Veronika (Po, 3. 12. 2012 - 09:12)
Dobrý den,jsem po trombose a plicní embilii,příští týden mám začít vysazovat warfarin.Myslíte že bych pak mohla užívat mladý ječmen jako prevenci?
Jana (Po, 28. 3. 2016 - 22:03)
Dobrý den,uživam warfarin 5mg/1 tab denne.Prodělala jsem dvě HŽT obou dolních končetin u toho i 1 plicní embolii.Warfarin mi tedy nejspíš zůstane už na doživotí je mi 38 let a chci se zeptat jestli existuje i jiný lék na ředění krve kromě tedy injekci který muže předepsat moje obvodní lékařka? Děkuji za odpověď
biga-beauty (Pá, 14. 12. 2012 - 12:12)
Dobrý den,jsem po trombose a...Dobrý den, vaše onemocnění je poměrně vážné, než proto začnete cokoliv užívat, poraďte se se svým lékařem. Sama bych mohla doporučit užívat po vysazení warfarinu kvalitní Aloe vera gely, případně kolostrum. Dávkování ale vždy určí lékař, který má s touto léčbou zkušenosti. Pokud byste měla zájem, kontakt na takového lékaře vám předám.
Reklama