Reklama

Cvičení, dieta a možná i káva mohou působit proti rakovině dělohy

Cvičení, dieta a možná i pití kávy může snížit riziko rakoviny dělohy, která hrozí nejčastěji ženám po menopauze. K těmto poznatkům podle serveru BBC dospěli výzkumníci z londýnské vysoké školy Imperial College.

 V první tak globální studii od roku 2007 dokonce odhadli, že řídit se doporučením cvičit alespoň 38 minut denně a udržet si správnou váhu by mohlo každým rokem na britských ostrovech zachránit 3700 životů, tedy skoro polovinu žen, které v Británii postihne rakovina dělohy.

    Jen ale 56 procent Britek se řídí radou být tělesné aktivní po dobu alespoň 30 minut denně a po pět dnů v týdnu, uvádí BBC. A “zdravou váhu“ si zachovává jen 39 procent.

    “Pokud cvičíte a uhlídáte si váhu, můžete nejen snížit riziko rakoviny dělohy, ale zlepšit si zdravotní stav vůbec,“ tvrdí autorka studie Teresa Noratová.

    Podle zprávy britské nadace World Cancer Research Fund (WCRF) může riziko snížit i káva. Experti však podle BBC připouštějí, že nemají dost důkazů, aby mohli pití kávy doporučit jako prevenci onkologického onemocnění.

Reklama

    “Fakta okolo kávy jsou velice zajímavá, ale možná souvislost mezi kávou a rizikem rakoviny vyžaduje ještě hodně práce při dalším zkoumání,“ připustila ředitelka nadace Karen Sadlerová. “Potřebujeme zkoumat i možné důsledky na další typy onkologických onemocnění, jakož i další zdravotní dopady,“ dodala.

    V děloze se podle webu anamneza.cz mohou v zásadě vytvořit dva druhy zhoubného bujení: karcinom vzniklý z buněk sliznice dělohy (karcinom endometria) a nádor děložního hrdla (karcinom cervixu). Po rakovině prsu a střeva jsou nádory dělohy a děložního hrdla třetím nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u žen. Zatímco rakovina děložního krčku postihuje častěji ženy mezi 35. a 50. rokem života,u karcinom dělohy se vyskytuje nejčastěji po menopauze, u žen mezi 55. a 60. rokem života.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama