Reklama

Fytofotodermatitis - Reakce kůže po kontaktu s rostlinou a následném ozáření

Po kontaktu některých rostlin s kůží a po ozáření sluncem nebo UV světlem může dojít k reakci kůže. Jedná se o buď o zánětlivou reakci nebo o pigmentaci.

Využití vlastností těchto rostlin se využívalo ve staré Indii již po staletí k vyvolání pigmentace v místě vitiliga (což je onemocnění, které se vyznačuje výskytem bílých depigmentovaných ložisek).

Typická látka, která patří do této skupiny je bergamotový olej, častá součást parfémů. Po nanesení a ozáření u vnímavých osob vznikne reakce presně v místě a tvaru, kam a jak byl parfém nanesen.

Dalším příkladem je situace, kdy se nazí opalujete přímo v trávě. Pak mohou vzniknout na zádech červené pruhy přesně ve tvaru travních stébel.

Rostliny, které mohou reakci vyvolat jsou:

Reklama

 

Bolševník

andělika lesní

řebříček

pastinák setý

kmín,

citrus

fík

celer

mrkev,

petržel (opatrnost při přípravě jídel a při práci na zahradě),

kopr.

Projevem je zánět přesně v místě kontaktu a s odstupem asi 24 hodin.

 

Opět vzniknou červené bizarní tvary, přesně tak, jak se uskutečnil kontakt s rostliny s kůží. Zánět se opět projeví zarudnutím s puchýřky až velkými puchýři. Po několika týdnech až měsících může dojít ke vzniku zvýšené pigmentace (hyperpigmentace). Projevy se často vyskytují na rukách (práce na zahradě, v kuchyni apod.).

Patologická reakce může vzniknout i po požití těchto rostlin a často se vyskytujei u pasoucích se zvířat. Mezi projevy patří zánět spojivek, zarudnutí kůže,  otoky kůže, puchýře a strupy (třeba na hlavě nebo na čenichu zvířat).

Letní radovánky a vůbec pobyt na slunci přinášejí mnoho příjemného, někdy ale také mnoho nepříjemného. Ve většině případů není tak těžké nepříjemným chvílím předejít. Stojí za to věnovat chvíli času přemýšlení a prevenci.

Zdroj: Péče o ruce a nehty, nakladatelství Grada

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama