Reklama

Infarkt postihuje i ženy

Infarkt není jen záležitostí mužů. Postihuje i starší ženy, které nechrání ženské hormony, a může potkat i ženy mnohem mladší. Problém je v tom, že u žen jsou příznaky trochu jiné a ženy je přehlížejí. Vyšetření jsou normována na muže, a tak problém u žen mnohdy ani neprokážou, i když jím trpí. ČTK to řekl Petr Křiváček z kardiochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

"Od roku 1984 umírá na komplikace ischemické choroby srdeční, mezi něž patří také infarkt, více žen než mužů. V roce 2005 mělo vztah k této chorobě 38 procent úmrtí žen, k rakovině 22 procent," uvedl.

Ze studie CZECH registr z roku 2005, kterou zpracovali čeští kardiologové, vyplynulo, že přes kvalitní systém péče jsou české ženy posílány k vyšetření cév a k zákrokům obnovujícím přísun krve do srdečního svalu později a méně než muži.

Infarkt je jednou z akutních forem ischemické choroby srdeční, srdeční sval nemá dostatek krve. Nejčastěji proto, že se uzavře srdeční tepna krevní sraženinou. To ale platí pro muže. U žen má při vzniku koronární choroby častěji význam napětí cévní stěny a postižení na úrovni kapilár. Vliv má i porucha cévní výstelky. Tyto odlišnosti EKG neodhalí, vysvětlil lékař.

Běžným příznakem infarktu je palčivá bolest za hrudní kostí vystřelující do levé ruky a zad, opocení, nevolnost, zvracení a dušnost. Postižený je neklidný, má strach a cítí se unaven. U žen bolest na hrudi také bývá, ale nemusí být tak výrazná. Častěji trpí nevolností, dušností, závratěmi až mdlobou a cítí slabost. Riziko je vyšší u kuřaček, obézních a žen s vysokým tlakem, u mladších žen pak v případě, že je postihla předčasná menopauza a chybějí jim ženské hormony.

Reklama

Pokud má žena potíže, které naznačují infarkt, a lékař na EKG nic nezjistí, měla by podle Křiváčka trvat na dalším vyšetření. Nemoc může odhalit zátěžový test na rotopedu či běhátku, kdy se snímá EKG a měří tlak. Když ani tento test nic nenajde a obtíže trvají, jsou další specializovaná vyšetření, která nemoc najisto odhalí, ujistil lékař.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Barbora (St, 21. 5. 2008 - 21:05)
To jsi podlehla reklamě. Ty léky jsou takhle hodně propagovaný aby to do sebe ženský cpaly po kilech. Moje máma brala prášky celý roky a v šedesáti jí srdce začalo selhávat. Ono to teda bylo nahnutější už několik let předtím, ale až v těch šedesáti musela dostat defibrilátor. Teď má přístroj, mohla by žít jako předtím, ale nějak má pořád problémy. S léky nebo nevím přesně. Každou chvíli je v ordinaci na kontrolách, dost jí to psychicky likviduje.
nikol (Pá, 23. 5. 2008 - 20:05)
já pracuju v domově důchodců a jeden pán tady má domácí monitoring Biotronik. to je přístroj, který sleduje chod jeho srdce a kardiostimulátoru a přeposílá zprávy. jednou nám dokonce telefonovali z nemocnice, aby jsme mu vyřídili, že tam má nějakou menší arytmii a aby přišel další den na kontrolu. trochu se vyplašil, ale nakonec dostal jenom jiný prášky. a bylo na něm hned vidět, jak je mu líp.
vilda (Pá, 23. 5. 2008 - 20:05)
Jenže infarkt postihuje ženy až po přechodu. Ta moje menstruuje v 57 letech a konec v nedohlednu.
Barbora (So, 24. 5. 2008 - 12:05)
Ale moje máme má defibrilátor. Funguje to i k tomu?
nikol (Ne, 25. 5. 2008 - 20:05)
Jo. To určitě, Jde jenom o to, aby to umělo přeposílat ty změřený údaje. A to myslím umějí všechny stimulátory už pár let. Podévej se na jejich stránky www.biotronik.cz mají to tam hezky zpracovaný. Jo, akotár se to nejmenuje domácí monitoring, ale mají to tam popsaný jako "home monitoring", tak si klikni tam.
Veronika (Ne, 22. 6. 2008 - 19:06)
Já vám nevím. Pracuju ve špitále ale zatim jsem ten domácí monitoring nikde neviděla. Je pravda, že nedělám na kardiologii, ale i tak. Kolik to vlastně používá lidí?
choroš (Po, 23. 6. 2008 - 18:06)
to ja taky ne a nikde to neventiluju
Poh.Anna (St, 25. 6. 2008 - 15:06)
Domácí moonitoring dostal v nemocnici můj tchán, měl to se srdcem celý život špatný, posledních patnáct let jsem měla pocit, že jeho pobyty v nemocnici a po čekárnách zabírají polovinu jeho života. Teď je to o hodně lepší, protože doktoři dostávali průběžný údaje o jeho srdci, mohli mu nastavit kardiostimulátor jak bylo třeba a taky mu dvakrát měnili léky. Takže někdo ten přístroj opravdu má.
Karina (Čt, 26. 6. 2008 - 12:06)
Co jsem četla tak po světě domácí monitoring používá asi 40 000 a zvlášť ve státech to docela stoupá v oblibě.
Zbožný (Čt, 26. 6. 2008 - 21:06)
Pro všechny, kteří se o tuto věci zajímají.... našel jsem stránky výrobce. www.biotronik.cz tam si můžete vyhledet všechny žádané informace.
kaňka (Čt, 24. 7. 2008 - 20:07)
Dobrý večír všem. Tady u vás tak leje? To je léto co?

Ale abych se držela tématu. Zajímá mě ten "chytrý kardistimulátor". Hledala jsem podrobnosti (jako rodina trochu bojujeme se srdíčkem), ale na googlu mi vyskočila jenom spousta takových těch normálních novinových článků. Ale tam se člověk samozřejmě žádný podrobnosti nedozví. Byla bych moc vděčná za odkaz. Mějte se pěkně.
Bohuš (So, 26. 7. 2008 - 21:07)
kaňko a co ty stranky co tu psali ?Tam ses dívala?
kaňka (Po, 28. 7. 2008 - 19:07)
To sem ale trupka... stydím se, že vás tady obtěžuju, když jsem si to mohla normálka najít v diskusi. Na strákách Biotroniku je toho opravdu ke studiu docela hodně, už se tím s rodičema prokousáváme.
Fanynka (Út, 29. 7. 2008 - 14:07)
A smím se zeptat co vás přesně se srdcem trápí?Já se cítím poslední dobou taky tak nějak divně, občas mě píchne u srdce a tak na boku, tak si říkám,že by sem měla jít do nemocnice na kontrolu ale naše doktorka řiká že je to normální a že mám lepší jíst. Tak nevim. Jestli si vona třeba nemyslí, že když je člověk starej tak už je pro něj toho Biotroniku škoda.
Lucius Černý (St, 30. 7. 2008 - 10:07)
Tady se nám paní asi nudí, což? Řekla bych, že se vám lékařka snažila naznačit cosi o zaražených větrech...A na tohle vám Biotrinik opravdu nepomůže. Nevím, jaký jste si o tom udělala obrázek, ale Biotronik nejsou žádný vitamíny, ale německá firma vyrábějící třeba defibrilátory.
meli (St, 30. 7. 2008 - 20:07)
kdo ma potize se srdcem doporucuji vrele:

Slavné srdecní víno Svaté Hildegardy-

10 petrželí i s natí nastrouháme nakrájíme,varíme 10 minut,svaríme jemne se 3 lžícemi medu a 1 lžící vinného octa to vše v 1 litru vína.Precedíme pres pláténko a pijeme denne vecer 1-2 štamprdle.
Reklama