Reklama

Kardiologové mohou hlídat chod nemocného srdce na dálku

Lékaři mohou hlídat chod nemocného srdce na dálku. Umožňuje jim to technologie Home Monitoring. V Česku pomáhá zatím 200 pacientů, v 35 zemích už více než 45.000. Zpráva o poruchách srdečního rytmu putuje od nemocného k lékaři přes satelit, objeví se mu na mobilu nebo v mailu. Pacient může být v té chvíli kdekoli na světě a může bez obav absolvovat svůj denní program, ať už je v zaměstnání, doma nebo na cestách. Chod srdce srovná defibrilátor nebo kardiostimulátor, který má nemocný voperován.

Lékař dostane informaci o poruše rytmu do pěti minut. Pokud je problém větší, pozve si pacienta na kontrolu a upraví mu například dávkování léků, aby poruchy rytmu omezil. Díky informacím z domácího sledování tak může zahájit léčbu včas, řekl ČTK docent Milan Kozák z interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Pokud naopak lékař dlouhodobě zjišťuje, že srdce pacienta funguje bez problémů, může mu prodloužit interval kontroly. Ušetří se tím drahý čas lékaře, což oceňují zejména v zemích, kde je práce lékařů vysoce honorována. Proto této technologie využívají ve velké míře v USA, počty pacientů rychle rostou také v Německu.

Stefan Sack z univerzitní kliniky v Essenu ČTK řekl, že systém využívají od roku 2004. Nyní s jeho pomocí sledují jen na této jedné klinice 230 pacientů. Na běžnou kontrolu jednoho pacienta potřebuje Sack půl hodiny. Za pomoci domácího sledování projde údaje o všech svých pacientech také za půl hodiny. Systém ho sám upozorní na ty, u nichž nastal problém.

Podle průběžných informací o stavu srdce může lékař předvídat zhoršení a včas upravit léčbu, aby pak pacient nemusel být s problémy přijat do intenzivní péče. Díky tomu se zlepšuje kvalita života nemocného, přitom náklady na léčbu klesají. Zkracuje se i doba pobytu nemocného v intenzivní péči a klesá počet těch, kteří ji potřebují.

Reklama

Evropská kardiologická společnost doporučuje, aby se telemonitoring stal součástí léčby lidí s poruchami srdečního rytmu. Pacienti se s ním prý cítí bezpečně a jsou klidnější.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama