Reklama

Není průjem jako průjem

Průjmová onemocnění se dělí podle délky trvání obtíží a jejich příčiny na akutní a chronická

 

Akutní průjem postihuje člověka náhle a na krátkou dobu, maximálně 14 dní. Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. V některých případech může být příčinou onemocnění výskyt parazitů v lidském těle.

Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry. Mohou způsobit průjem u každého člověka bez ohledu na věk. Vyskytují se zejména u dětí, přičemž u těch nejmenších bývají nejčastější příčinou obtíží rotaviry. Druhou nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé.

Jakmile se viry dostanou do těla, proniknou do enterocytů, buněk nacházejících se v tlustém nebo tenkém střevě. Tady se množí, ničí buňky a brání tak správnému vstřebávání tekutin.

Reklama

Průjmové onemocnění mohou způsobit i bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Nejčastěji k tomu přispívá:

-       nedodržení základních hygienických zásad, například mytí rukou po použití toalety,

-       nedostatečně omyté ovoce a zelenina,

-       kontaminovaná vejce a produkty z nich vyrobené,

-       kontaminované maso a mléčné výrobky,

-       špatně tepelně zpracované maso,

-       přímý kontakt s nemocným zvířetem.  

Bakteriální průjmy postihnou člověka zpravidla náhle. Přidat se může i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha. V některých případech se může ve stolici objevit i krev. Bakterie, které se dostanou do trávicího ústrojí, poškodí buňku. Ta pak není schopna do sebe vstřebávat tekutiny. Bakterie v ní může způsobit zánět a nadměrnou sekreci.

S bakteriálními průjmy se mohou setkat lidé nejen při pobytu v zahraničí a exotických zemích, ale i doma. Zdrojem nákazy je nevhodná strava, například příliš kořeněná jídla, velké množství tuku použité při přípravě jídla a podobně. Častým zdrojem bakterií jsou také kontaminované kostky ledu nebo voda, nepasterizované mléčné výrobky, málo tepelně upravené maso a ovoce bez slupky.

Příčinou dlouhodobého průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní trpí zácpou nebo průjmem, který trvá déle než 2 týdny. Chronické průjmové onemocnění vyžaduje důkladné lékařské vyšetření s cílem odhalit přesnou příčinu nemoci. Dlouhodobé střevní obtíže mohou signalizovat mnohem závažnější onemocnění, například rakovinu tlustého střeva a konečníku, alergii na lepek, cukrovku a mnoho dalších.

 

Chronický průjem

-         Pro řadu lidí není průjem jen akutní příhoda, ale trpí jím celoročně. Toto chronické onemocnění se vyskytuje zejména u lidí žijících v západních zemích. V USA postihuje asi např. 5 % populace.

-         Mohou jím trpět pacienti s Crohnovou nemocí nebo lidé po operaci žaludku, střeva nebo žlučníku.

-        Jeho vznik mohou zapříčinit i některé léky (antibiotika, léky obsahující hořčík, upravující vysoký tlak, přípravky proti překyselení žaludku, léky užívané při kloubních zánětech a projímadla).

MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM 

Reklama

Komentáře

Kekule (Út, 17. 5. 2011 - 11:05)
Co je to za nesmysl, příliš kořeněné jídlo je zdroj bakterií? Pokud vím, je to spíše naopak!
Alena (Út, 17. 5. 2011 - 15:05)
To ilustrační foto je skvělé... Bych to spíš typla na migrénu nebo depresi
:D
!! (Út, 17. 5. 2011 - 18:05)
Tak si vem kalhoty s brzdou ať se nevysereš z podoby!
jj, neni prujem jako prujem, neni nad poradnou sracku
Luss (St, 10. 8. 2011 - 20:08)
mam ted pěkne smradlavou sr*čku ... doufam že to brzo přejde.. mam pocit jako bych každou chvíli měla vys*at střeva :(
Pro Luss (Čt, 11. 8. 2011 - 09:08)
A ještě se poznáš, když se koukneš do zrcadla?
jíťa (St, 23. 7. 2014 - 09:07)
Průjem mě naštěstí potrápí jen jednou za čas, například když se objeví nějaká střevní chřipka. A občas se mi objeví těsně před tím, než mám dostat menstruaci, ale to není nic vážného nebo dlouhodobého. Ale většinou na dovolené mě nejčastěji trápí střevní potíže. Snažím se dávat pozor,ale ráda ochutnávám místní jídla a ty mi nedělají vždycky dobře. Letos budu zkoušet probiotika, koupila jsem si biopron forte a ten se má užívat před a během dovolené a mělo by se tak zabránit střevním potížím. Na dovolenu odlétám za dva týdny, takže už bych pomalu měla začít
! (St, 23. 7. 2014 - 19:07)
Když někde lapneš rotavirus,tak ti nepomůže ani svěcená voda. K projevu infekce (sračka a blití)stačí pouhých 10 ks virů. Naštěstí to netrvá dlouho,1-2 dny.
??? (Čt, 24. 7. 2014 - 10:07)
Ale to ti stačí a vysereš se doslova z podoby! Když jdeš na hajzl vem si sebou občanku, aby tě měli podle čeho poznat!
Ráďa (Čt, 24. 7. 2014 - 20:07)
Můj manžel často trpěl na problémy se zažíváním. Ať to byla zácpa nebo zase naopak průjem. Jednou jsem mu koupila kapky. Byly čistě přírodní a bez chemie.Kapky zabraly rychle a pomohly opravdu úžasně. Pokud byste chtěli poradit stačí mi napsat mejlíka a napíšu jak se to jmenuje. Můj mejlík je [email protected]
Nemusíš, (Pá, 25. 7. 2014 - 12:07)
byl to čistě přírodní Guttalax.
lucka (Čt, 25. 8. 2016 - 10:08)
Akutní průjem jsem měla teda jenom jednou a stačilo mi. Bylo to minulý rok v létě, po grilovačce u známých. Nevím, jestli to bylo nějaké špatné maso nebo mi prostě něco nesedlo, ale doma jsem musela být čtyři dny, než jsem se dostala do pořádku. Hodně mi pomohlo probiotikum od biopronu, které jsem užívala 2x denně po celou dobu a ještě jsem si dávala i rehydratační roztoky.No a víceméně jsem jedla jenom suché rohlíky a černý neslazený čaj. Jako nic příjemného to nebylo a doufám, že tohle už nikdy nezažiju. Aje pro jistotu mám biopron pořád v lékárničce
Tomáš (Pá, 30. 9. 2016 - 08:09)
Díky probiotikám Probiolact jsem se zbavil průjmu a křečí v břiše během dvou dnů. Doporučuji.
Adriana (Čt, 16. 11. 2017 - 17:11)
Naprosto vím jak se cítíte. Měla jsem jednu dobu velké problémy se zažíváním. Našla jsem si na internetu colonfit a díky němu se mi vše upravilo a jsem bez problémů.
Evulina (Út, 21. 11. 2017 - 21:11)
Na ten colonfit jsem se dívala na www.topnatur. Pro mě je pozitivní, že je zcela přírodní. Hned jsem si ho objednala.
Reklama