Reklama

Přehled základních informací o ptačí chřipce

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči této nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.

- Z třicítky druhů virů ptačí chřipky jsou často smrtelné viry H5 a H7 - zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a hynou do dvou dnů. Existuje ale i lehčí forma nemoci, kdy drůbež má jen opelichané peří a snáší méně vajec.

- Nemoc je ale nebezpečná i pro člověka. Nejnebezpečnější je pro něj virus H5N1, který byl u člověka poprvé objeven v roce 1997 v Hongkongu. Zatím nebyla prokázána přenositelnost z člověka na člověka. Na území ČR bylo dosud prokázáno 19 případů chřipky viru H5N1 u ptactva, první případ v ČR byl identifikován v březnu 2006 u labutě nalezené nedaleko Hluboké nad Vltavou.

- Lidé se mohou ptačí chřipkou nakazit přímým kontaktem s infikovaným ptákem. Největší riziko hrozí při zabíjení drůbeže, jejím škubání a při dalším zpracování masa. Člověk se může nakazit i prostřednictvím ptačích výkalů, které uschnou a rozpadají se na prach, který poté lidé mohou vdechnout. Infikováno virem může být i ptačí peří. Virus lze spolehlivě zničit tepelnou úpravou při teplotě 70 stupňů Celsia.

- Příznaky ptačí chřipky u lidí jsou podobné jako u klasické chřipky, mohou se objevit i příznaky méně časté - například zánět spojivek, zápal plic či ztížené dýchání.

Reklama

- Ptačí chřipka je pro člověka velmi nebezpečná, antivirotika jako např. Tamiflu mohou zmírnit a zkrátit průběh nemoci. Letos v lednu Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčiva povolil pro případ pandemie prodej vakcíny, která se vyrábí v české Bohumile na Kolínsku. Podle lékařů jde o první vakcínu proti ptačí chřipce vyrobenou na buněčné kultuře v EU.

- Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo ve světě od roku 2003 na ptačí chřipku (typu H5N1) 255 lidí ze 408 případů osob, které se tímto virem nakazily. Letos již zemřelo ve světě na virus H5N1 pět lidí, z toho čtyři v Číně a jeden člověk ve Vietnamu. Nejvíce případů ptačí chřipky tohoto typu měla WHO hlášeno v roce 2006, kdy ze 115 nakažených osob 79 lidí zemřelo. Nejvíce obětí od roku 2003 (115) si tato nemoc vyžádala v Indonésii.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama