Země, ve kterých je legální eutanazie

Jen velmi málo zemí na světě dosud legalizovalo možnost úmyslně usmrtit pacienta s nevyléčitelnou nemocí, aby se tak zkrátilo jeho utrpení. Eutanazii (z řeckého eu=dobrý a thanatos=smrt) také zakazuje mezinárodní Úmluva o lidských právech a biomedicíně.

Belgický parlament nyní přijal zákon umožňující eutanazii i u nezletilých. Zákon musí ještě podepsat král. V Belgii je eutanazie u dospělých legální už od roku 2002. Dobrovolná smrt i pro nezletilé (nad 12 let) je v současnosti povolena také například v Nizozensku.

    Ve všech státech, kde je eutanazie legální, pro ni platí přesná pravidla. Zejména to, že pacient musí “nesnesitelně trpět“ a nemá vyhlídky na zlepšení zdravotního stavu. Tuto diagnózu musí kromě ošetřujícího potvrdit minimálně jeden další nezávislý lékař, pacient musí být dobře informován o svém zdravotním stavu a musí o usmrcení při plném vědomí a navíc několikrát požádat.

    Země, v nichž je povolena aktivní eutanazie (podání smrtícího prostředku na žádost nemocného; řazeno abecedně):
    BELGIE - Druhou zemí světa, kde může nemocný člověk za přesně vymezených podmínek přijmout z rukou lékaře smrt na vlastní žádost, se stala 23. září 2002. Dnes parlament velkou většinou přijal zákon umožňující eutanazii u nezletilých. Bude možná u smrtelně nemocných dětí, které by jinak před smrtí trpěly, na návrh lékařů a se souhlasem rodičů. Zákon musí ještě podepsat král.
    LUCEMBURSKO - Parlament schválil eutanazii v únoru 2008, ale v prosinci 2008 zákon odmítl podepsat lucemburský velkovévoda. Na to reagoval parlament změnou ústavy, takže když v březnu 2009 zákon o eutanazii parlament schválil, podpis velkovévody již k platnosti nebyl potřeba. Zákon platí od dubna 2009.
    NIZOZEMSKO - Umožněna zákonem, který vstoupil v platnost 1. dubna 2002 (schválen dolní komorou parlamentu 28. listopadu 2000, Senátem 10. dubna 2001); za určitých přísných podmínek však byla tolerována podle zákona platného od 1. ledna 1994. Od 1. března 2012 začaly fungovat mobilní lékařské týmy, jež na zavolání zajíždějí provádět eutanazii do domácností. V zemi je v současnosti povolena dobrovolná smrt i pro nezletilé, nejnižší možná hranice je ale stanovena od 12 let.
    ŠVÝCARSKO - Švýcarský model eutanazie již léta umožňuje za jistých podmínek, avšak zcela legálně, asistovanou sebevraždu. Švýcarsko je jediná země, kde umírajícímu může pomoci lékař i laik. Podle švýcarské ústavy není pomoc při sebevraždě trestným činem za těch podmínek, že za ní nestojí egoistické zájmy a že nemocný před smrtí sám vykoná několik nezbytných úkonů.
    USA - Na federální úrovni je eutanazie nelegální, zákonem ji ale povolili ve státech Oregon (v roce 1994), Washington (2008) a Vermont (2013). Fakticky je možná i v Montaně, kde sice právo asistovanou sebevraždu formálně nepovoluje, ale tamější nejvyšší soud zakázal postih lékařů, kteří se jí za splnění příslušných podmínek zúčastní. Kampaň za prosazení smrti z milosti vedl bývalý patolog Jack Kevorkian, přezdívaný doktor Smrt, jenž asistoval u 130 sebevražd a v roce 1999 byl odsouzen za zabití na 25 let vězení.

    Země umožňující pasivní eutanazii (přerušení léčby udržující pacienta naživu):
    DÁNSKO - Zákon o právech pacienta umožňuje od roku 1998 pasivní eutanazii, například zastavení léčby nevyléčitelně nemocného. Aktivní eutanazie i asistovaná sebevražda jsou ilegální.
    FINSKO - Pasivní eutanazie je umožněna.
    FRANCIE - Zákon o pasivní eutanazii schválil parlament v listopadu 2004 (dolní komora) a v dubnu 2005 (Senát); nevyléčitelně nemocný pacient musí požádat lékaře o zastavení léčby. Zákon o aktivní eutanazii již několikrát odmítl Senát, její ale legalizaci dlouhodobě podporuje současný prezident François Hollande.
    INDIE - Pasivní eutanazii umožňuje zákon, který vstoupil v platnost v březnu 2011.
    IRSKO - Není trestné zastavit léčbu člověku, který si to přeje - zakotveno “právo na smrt“.
    ITÁLIE - Ve výjimečných případech není trestána pasivní eutanazie, například odpojení přístrojů v případě mozkové smrti.
    KOLUMBIE - Za určitých podmínek je eutanazie povolena.
    MEXIKO - V některých státech zákon umožňuje nevyléčitelně nemocnému odmítnout léčbu prodlužující mu život; jde o federální distrikt Mexiko (od ledna 2008), stát Aguascalientes (od dubna 2009) a stát Michoacán (od září 2009).
    NĚMECKO - Eutanazie je zakázána, ale není trestná pomoc při sebevraždě, když se ten, kdo nemocnému v jeho záměru zemřít pomáhá, do samotného usmrcení přímo nezapojí.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Ten co chtěl být štastný a zkoušel to 20 let
  Ten co chtěl bý... (anonym)

  Už nemohu srdce bolí a problému akorát přibývá a tíha na srdčku je čím dál větší a při tom srdce sem měl velké a nebýt problému který mě provazí byl bych jeden z nejštatnějších lidí na světe

  Dub 15, 2017
 • Obrázek uživatele Wheeler
  Wheeler (anonym)

  Dobrý den, umožňují země Evropské unie, kde je eutanazie legální, odejít tímto způsobem ze života i lidem z jiných členských států EU? Je možné, aby jel Čech umřít do do Nizozemí nebo Švýcarska?

  Led 21, 2019
 • Obrázek uživatele Veneta
  Veneta (anonym)

  Kolik stoji ta eutanazie,at ji povoli v Cesko,ja chci postoupit eutanazie dobrovolne od jak jsem ziva,nejsem rada tady mezi primitivi.Nic jineho nemam na praci nez šetřit penize na eutanazie a doufat že se to stane.

  Srp 26, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama