Země, ve kterých je legální eutanazie

Jen velmi málo zemí na světě dosud legalizovalo možnost úmyslně usmrtit pacienta s nevyléčitelnou nemocí, aby se tak zkrátilo jeho utrpení. Eutanazii (z řeckého eu=dobrý a thanatos=smrt) také zakazuje mezinárodní Úmluva o lidských právech a biomedicíně.

Belgický parlament nyní přijal zákon umožňující eutanazii i u nezletilých. Zákon musí ještě podepsat král. V Belgii je eutanazie u dospělých legální už od roku 2002. Dobrovolná smrt i pro nezletilé (nad 12 let) je v současnosti povolena také například v Nizozensku.

    Ve všech státech, kde je eutanazie legální, pro ni platí přesná pravidla. Zejména to, že pacient musí “nesnesitelně trpět“ a nemá vyhlídky na zlepšení zdravotního stavu. Tuto diagnózu musí kromě ošetřujícího potvrdit minimálně jeden další nezávislý lékař, pacient musí být dobře informován o svém zdravotním stavu a musí o usmrcení při plném vědomí a navíc několikrát požádat.

    Země, v nichž je povolena aktivní eutanazie (podání smrtícího prostředku na žádost nemocného; řazeno abecedně):
    BELGIE - Druhou zemí světa, kde může nemocný člověk za přesně vymezených podmínek přijmout z rukou lékaře smrt na vlastní žádost, se stala 23. září 2002. Dnes parlament velkou většinou přijal zákon umožňující eutanazii u nezletilých. Bude možná u smrtelně nemocných dětí, které by jinak před smrtí trpěly, na návrh lékařů a se souhlasem rodičů. Zákon musí ještě podepsat král.
    LUCEMBURSKO - Parlament schválil eutanazii v únoru 2008, ale v prosinci 2008 zákon odmítl podepsat lucemburský velkovévoda. Na to reagoval parlament změnou ústavy, takže když v březnu 2009 zákon o eutanazii parlament schválil, podpis velkovévody již k platnosti nebyl potřeba. Zákon platí od dubna 2009.
    NIZOZEMSKO - Umožněna zákonem, který vstoupil v platnost 1. dubna 2002 (schválen dolní komorou parlamentu 28. listopadu 2000, Senátem 10. dubna 2001); za určitých přísných podmínek však byla tolerována podle zákona platného od 1. ledna 1994. Od 1. března 2012 začaly fungovat mobilní lékařské týmy, jež na zavolání zajíždějí provádět eutanazii do domácností. V zemi je v současnosti povolena dobrovolná smrt i pro nezletilé, nejnižší možná hranice je ale stanovena od 12 let.
    ŠVÝCARSKO - Švýcarský model eutanazie již léta umožňuje za jistých podmínek, avšak zcela legálně, asistovanou sebevraždu. Švýcarsko je jediná země, kde umírajícímu může pomoci lékař i laik. Podle švýcarské ústavy není pomoc při sebevraždě trestným činem za těch podmínek, že za ní nestojí egoistické zájmy a že nemocný před smrtí sám vykoná několik nezbytných úkonů.
    USA - Na federální úrovni je eutanazie nelegální, zákonem ji ale povolili ve státech Oregon (v roce 1994), Washington (2008) a Vermont (2013). Fakticky je možná i v Montaně, kde sice právo asistovanou sebevraždu formálně nepovoluje, ale tamější nejvyšší soud zakázal postih lékařů, kteří se jí za splnění příslušných podmínek zúčastní. Kampaň za prosazení smrti z milosti vedl bývalý patolog Jack Kevorkian, přezdívaný doktor Smrt, jenž asistoval u 130 sebevražd a v roce 1999 byl odsouzen za zabití na 25 let vězení.

    Země umožňující pasivní eutanazii (přerušení léčby udržující pacienta naživu):
    DÁNSKO - Zákon o právech pacienta umožňuje od roku 1998 pasivní eutanazii, například zastavení léčby nevyléčitelně nemocného. Aktivní eutanazie i asistovaná sebevražda jsou ilegální.
    FINSKO - Pasivní eutanazie je umožněna.
    FRANCIE - Zákon o pasivní eutanazii schválil parlament v listopadu 2004 (dolní komora) a v dubnu 2005 (Senát); nevyléčitelně nemocný pacient musí požádat lékaře o zastavení léčby. Zákon o aktivní eutanazii již několikrát odmítl Senát, její ale legalizaci dlouhodobě podporuje současný prezident François Hollande.
    INDIE - Pasivní eutanazii umožňuje zákon, který vstoupil v platnost v březnu 2011.
    IRSKO - Není trestné zastavit léčbu člověku, který si to přeje - zakotveno “právo na smrt“.
    ITÁLIE - Ve výjimečných případech není trestána pasivní eutanazie, například odpojení přístrojů v případě mozkové smrti.
    KOLUMBIE - Za určitých podmínek je eutanazie povolena.
    MEXIKO - V některých státech zákon umožňuje nevyléčitelně nemocnému odmítnout léčbu prodlužující mu život; jde o federální distrikt Mexiko (od ledna 2008), stát Aguascalientes (od dubna 2009) a stát Michoacán (od září 2009).
    NĚMECKO - Eutanazie je zakázána, ale není trestná pomoc při sebevraždě, když se ten, kdo nemocnému v jeho záměru zemřít pomáhá, do samotného usmrcení přímo nezapojí.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Ten co chtěl být štastný a zkoušel to 20 let
  Ten co chtěl bý... (anonym)

  Už nemohu srdce bolí a problému akorát přibývá a tíha na srdčku je čím dál větší a při tom srdce sem měl velké a nebýt problému který mě provazí byl bych jeden z nejštatnějších lidí na světe

  Dub 15, 2017
 • Obrázek uživatele Wheeler
  Wheeler (anonym)

  Dobrý den, umožňují země Evropské unie, kde je eutanazie legální, odejít tímto způsobem ze života i lidem z jiných členských států EU? Je možné, aby jel Čech umřít do do Nizozemí nebo Švýcarska?

  Led 21, 2019
 • Obrázek uživatele Veneta
  Veneta (anonym)

  Kolik stoji ta eutanazie,at ji povoli v Cesko,ja chci postoupit eutanazie dobrovolne od jak jsem ziva,nejsem rada tady mezi primitivi.Nic jineho nemam na praci nez šetřit penize na eutanazie a doufat že se to stane.

  Srp 26, 2019
 • Obrázek uživatele Ježíš
  Ježíš (anonym)

  Musím umřít abych mohl udělat další world tour

  Pro 09, 2019
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Již tři roky žiji v těžkých depresích a život mě nebaví, nemám pro koho žít, nemám žádné kamarády, jsem na světě sám a nechci se dál trápit, na sebevraždu jsem srab, ale eutanazií bych podstoupil rád, myslím že jde o důstojný a krásný konec života, každý má právo rozhodovat o svém životě sám, nevím proč někoho nutit žít když nechce!

  Lis 14, 2020
 • Obrázek uživatele Radek Pitour
  Radek Pitour (anonym)

  lékaři my diagnostikovali ALS. Vím že skončím na invalidním vozíku, v absolutní bezmoci, kdy my zůstane činný pouze mozek. Euthanasie stojí ve Švýcarsku 1600eur, a tomuto stavu chci předejít

  Pro 26, 2020
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Pane Radku je mi líto vaší nemoci, která povede ke smutnému konci, je to vaše rozhodnutí ze svobodné vůle a taktéž já jsem se rozhodl svobodně ze své vůle, cena vámi udávaná je přijatelná, akorát bohužel umím pouze Česky a to pro komunikaci se Švícary nestačí, budu hledat dále možnosti jak důstojně odejít z tohoto světa a mít navždy klid od všeho. Ač jsem nevěřící těším se na shledání se svým tatínkem kterého jsem velmi miloval. Přeji vám ať vám to výjde co nejlépe.

  Led 01, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama