ZOO Lešná: S lampiony za slony

Pouhé 4 kilometry na severovýchod od Zlína je místo, kde si na své přijde i ona typická rodina, jejíž tři generace mají zcela rozdílnou představu o příjemně stráveném odpoledni. Je to ZOO Zlín se zámkem Lešná.

Děti ocení projížďku na velbloudovi nebo možnost večerní prohlídky ve světle lampiónů. Na vybraných stanovištích ? u lachtanů, tučňáků, žiraf a u slonů - budou na návštěvníky čekat pracovníci zoologické zahrady se spoustou informací ze života chovaných zvířat. Děti navíc určitě ocení, že ve všech případech, kdy je to možné, lze zvířata pozorovat bez mříží a pletiva. K tomu slouží dvě průchozí voliéry, asijská a amazonská, a potom také další průchozí expozice: ostrov lemurů kata, stezka běžce emu a amazonská expozice. Ať už obdivujete zblízka klokany rudokrké nebo americké aligátory, určitě to bude neobyčejný zážitek.

Cetsa kolem světa
Pro dospělé je určitě zajímavé dělení ZOO do jednotlivých okruhů podle světových kontinentů: za jeden den tak lze vyrazit na safari do Afriky, poznat zvířenu Asie, procestovat Austrálii a podívat se na faunu a flóru Jižní Ameriku. Jednou ze zvláštností zdejší ZOO je i pozornost, která je věnovaná rostlinám a celému prostředí, v němž se zvířata nacházejí. Rozmanitost květin, četná jezírka, rybníčky, vodotrysky a vodopády v expozicích zvířat vytvářejí originální prostředí.
Hala Yucatan je potom pozoruhodná hned z několik hledisek. Přibližuje nejen přírodu a živočichy, jako jsou mravenečník čtyřprstý, lenochod dvouprstý, ale také různí ptáci a z vodních tvorů želvy, rejnoci nebo dva druhy piraní, ale také originálním způsobem mayskou kulturu.
V celém měsíci říjnu je otevřeno do pěti hodin večer a ZOO ještě uvidíte tak, jak odpovídá letnímu režimu. Zahrada je sice otevřená po celý rok, ale některé venkovní osiří, protože teplomilní tvorové, jako jsou třeba sloni, musejí zůstat pod střechou ve vyhřívaných objektech. Také zámek není v době od listopadu do března nepřístupný. Nyní je tedy ještě čas si jej prohlédnout i zevnitř, což rozhodně stojí zato.

Zpestření pro romantiky
Zámek je v říjnu otevřen vždy o víkendech, ale v sobotu dopoledne bývá rezervován pro svatby. Ty se tu střídají jedna za druhou a není divu, krásnější místo vhodné na obřad v okolí nenajdeme. Prohlídka zámku, jednoho z vůbec nejmladších v České republice, trvá asi 45 minut a kromě dobového zařízení zaujme různými technickými vymoženostmi, jako je ústřední teplovodní topení, elektřina, vodovod s teplou a studenou vodou nebo domácí telefon. To vše samozřejmě v luxusním aristokratickém provedení, na které si velmi zámožná rodina Seilernů, která až do konce druhé světové války zámek obývala, potrpěla. Hraběcí rodina také s oblibou cestovala. Jejich suvenýry z cesty kolem světa tvoří současné vybavení bývalé knihovny, poslední z dvanácti veřejnosti přístupných prostor zámku. Je zde japonský a čínský porcelán, sošky z ebenu a slonoviny, antické vykopávky, ale také egyptská mumie a různé cizokrajné zbraně a oblečení.

Na dobroty do Štípy
A konečně komu při prohlídce ZOO, parku i zámku vyhládne a nenajde pro sebe to pravé v některé ze čtyř zdejších restaurací, nemusí zoufat. Jen kilometr od ZOO je totiž obec Štípa, která je pozoruhodná nejen poutním chrámem a větrným mlýnem, ale také vhodná k příjemnému posezení a ochutnání krajových specialit a zvěřiny ve vyhlášené restauraci Štípský šenk.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama