Reklama

V indické Bombaji vypukla epidemie malárie

V největším indickém městě Bombaj (Mumbai) vypukla epidemie malárie. Turisticky vyhledávané město zaznamenalo v posledních dvou týdnech již téměř 9000 případů, a to přímo v centru města.

Příčinou jsou zejména intenzivní stavební práce, které v centru probíhají. Podle místních obyvatel stavební firmy nerespektují nařízení o používání larvicidů bránících množení komárů ve stojaté vodě na staveništi,“ vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant Očkovacích center Avenier.

Malárie je horečnaté parazitární onemocnění způsobené jedním ze čtyř druhů prvoků rodu Plasmodium, kteří vyvolávají různě závažné typy onemocnění. Malárie se přenáší bodnutím samičky komára rodu Anopheles. Ročně onemocní malárií více než 10 tisíc evropských cestovatelů a 100 až 300 z nich na tuto nemoc umírá.

Hlavním příznakem malárie je horečka. Typický malarický záchvat trvá několik hodin a má 3 fáze: třesavku, horečku a pokles horečky s pocením. „Proti malárii zatím neznáme účinnou očkovací látku, proto je důležitá antimalarická chemoprofylaxe - preventivní užívání léků, důsledné použití účinných repelentů a ochrana před komářím bodnutím,“ radí doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. , odborný garant Očkovacích center Avenier.

Malárie se mimo Indie vyskytuje také v oblasti Střední a Jižní Ameriky, na karibském ostrově Hispaniola (Dominikánská republika a Haiti), v subsaharské Africe, Asii (včetně Jihovýchodní Asie a Středního Východu) a na některých tichomořských ostrovech.

Reklama

Před odjezdem do rizikové oblasti je vhodné poradit se s odborníky o možnostech ochrany. Lékaři největší sítě očkovacích center v ČR Avenier, které jsou současně i ambulancemi cestovní medicíny, cestovatelům rádi poradí, jaký druh ochrany je pro ně nejvhodnější po zvážení individuálního rizika u dané osoby.

Reklama

Komentáře

Reklama