Reklama

Zdraví se prý nedá koupit; v Rusku se ale prodává

Trochu kaviáru, aby člověk zahnal hlad po rozboru krve a před pravidelným každotýdenním sezením u psychologa, kde hodina stojí 10.000 dolarů (158.000 korun). Klinika pro milionáře na Rubljovce, nejbohatším předměstí Moskvy, chce "prodávat zdraví" bohatým Rusům, píše agentura AFP.

"Desítka obyvatel Rubljovky zaplatila za rok až milion dolarů (téměř 16 milionů korun) za programy péče o zdraví," tvrdí Arťjom Tolokonin, primář a hlavní inspirátor kliniky Neo Vita.

"Říká se, zdraví si nekoupíš, ale ano, protože my ho prodáváme," říká třiatřicetiletý psychoanalytik se sarkastickým úsměvem. Zařízení bylo otevřeno teprve v únoru v Údolí snů, rezidenční čtvrti u vstupu na rušnou Rubljovskou silnici, výpadovku z Moskvy lemovanou luxusními vilami. Za vlády prezidenta Vladimira Putina se Rubljovka stala symbolem bohatsví a společenského postavení. Současná bohatá vrstva Rusů zde buduje obrovská sídla v imperiálním stylu a cena pozemků se šplhá do neskutečných výšek.

Po policejní kontrole, průchodu kontrolním zařízením a pod dohledem průmyslových kamer vchází návštěvník do haly, v níž se linou příjemné tóny protistresové hudby. "Nejsou tady žádné nápisy označující ordinace, protože nechceme našim klientům připomínat jejich problémy," vysvětluje Tolokonin.

Pro ty, kdo chtějí přijít v úplném utajení, je tady diskrétní vchod. Mnozí si dokonce neváhají zaplatit navíc 200.000 dolarů (přes tři miliony korun), aby měli zařízení celou dobu jen pro sebe. "Ti, kdo platí 10.000 dolarů za hodinu u psychoanalytika, jsou specifičtí lidé," vysvětluje Tolokonin, který pracuje na Rubljovce už šest let. Klinika Neo Vita a jejích dvacet lékařů nabízejí specifickou péči. "Léčíme duši, teprve potom se zabýváme fyzickými problémy, které jsou často až druhotné," tvrdí.

Reklama

Třicetiletá Natalja, která "pracuje v turistice", a jejím manžel, "podnikatel v plynárenském sektoru", přicházejí spolu s desetiletým synem k Tolokoninovi každý týden. "Platíme zhruba necelých deset tisíc dolarů za hodinu," přiznává Natalja a dodává na vysvětlenou. "Zdraví je dražší než peníze."

Líbí se jí zařízení gynekologické ordinace, její vyšetřovací křeslo z růžové kůže, ale pokud jde o početí, spoléhá více na pomoc psychologa.
"Bohatí jezdí za zubařem do Londýna nebo za vyhlášeným dietetikem do Švýcarska, ale jejich duše může být léčena jedině tady," tvrdí Tolokonin.

Problémy ruských milionářů jsou stejné jako těch na Západě (nespavost, nadváha, impotence, drogy nebo alkohol), připouští Tolokonin, ale psychoanalytikové na Západě neznají ruskou mentalitu. "Já vnímám svoje klienty srdcem; vydělávám stejně jako oni, žiju tam, kde oni, lyžuji ve francouzském Courchevelu stejně jako oni," říká.

"Vím, že když můj klient může utratit za jedinou noc milion dolarů, nemohu ho léčit za méně než dva miliony dolarů. A pokud má v Monaku zámek a stěžuje si, že mu chybí láska, může být moje léčba účinná jen tehdy, když bude stát nejméně tolik jako ten zámek," říká Tolokonin a chlubí se, že tak zachránil už desítku rodin.

V říjnu 2006 uveřejnil v oficiálním listě Rossijskaja gazeta otevřený dopis ruskému oligarchovi Romanu Abramovičovi a jeho ženě Irině, když noviny propíraly jejich připravovaný rozvod. I když v dopise psycholog z Rubljovky slibuje zachránit lásku, zůstala jeho nabídka bez odpovědi. Abramovič se rozvedl následujícího roku na jaře.

Šestatřicetiletá praktická lékařka Olga Ivankinová pracuje také u Tolokonina. "Při práci s bohatými cítím mnohem větší odpovědnost: oni si vždy diagnózu prověřují," říká a spěchá, aby nezmeškala schůzku s pacientem. Na chřipku mu předepíše "hodně pít" a "jíst malinovou marmeládu", což je v Rusku lék, který doporučují odjakživa babičky a lékaři v běžných zdravotnických zařízeních.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama