Reklama

Jak mohou často opakovaná antibiotika poškodit zdraví vašich dětí

Od konce 19. století lékaři využívají antibiotika k léčbě široké škály nemocí a bakteriálních infekcí. Ve skutečnosti jsou tak běžná, že mnoho lidí užívá antibiotika, aniž by si toho bylo vědomo.

Možná jste měli nepříjemné akné a potřebovali jste doxycyklin k boji proti bakterii P. acne. Nebo jste možná měli zánět ucha, zánět spojivek, angínu nebo nějaký jiný běžný stav, který by mohl být snadno léčen antibiotiky. Sexuálně přenosné nemoci celosvětově stoupají, s více než 1 milionem nových případů každý den [1] - většina z nich je léčena antibiotiky.

Antibiotika jsou tak běžná, že se dokonce podávaj často i dětem. Jsou určitě dostatečně účinná k oprávněnému použití při léčbě řady stavů, ale bohužel mohou mít dlouhodobě docela nepříjemné negativní účinky.

Jedna studie z roku 2014 [1] zkoumala účinky antibiotik na laboratorní myši, konkrétně způsob, jakým antibiotika ovlivňují jejich metabolické zdraví. Podle výzkumu "expozice antibiotik během kritického období raného vývoje narušuje bakteriální krajinu střeva, domov trilionů různorodých mikrobů, a trvale přeprogramuje metabolismus těla, vytvářejíc predispozici k obezitě."

Wow, přečtěte si to znovu: "trvale přeprogramuje metabolismus těla, vytvářejíc predispozici k obezitě." To rozhodně není něco, co by rodič chtěl slyšet o zdraví svého dítěte!

Reklama

Tato studie byla provedena na zvířatech, ale studie z roku 2020 [2] se podívala na dlouhodobé následky antibiotik zejména u dětí. Sbírali data od více než 14 500 dětí z Minnesoty, z nichž 70% dostalo antibiotika během prvních dvou let svého života. Antibiotika byla především používána k léčbě zánětů ucha nebo respiračních infekcí, ale následky šly daleko za odstranění škodlivých bakterií.

V důsledku expozice antibiotikům byl u dětí pravděpodobnější vývoj těchto patologií:

  • Imunologická onemocnění, včetně senné rýmy, potravinových alergií a astmatu v dětství.
  • Metabolická onemocnění, včetně nadváhy a obezity.
  • Kognitivní stavy a poruchy, včetně ADHD a autismu.

Účinky se lišily podle konkrétního léku, ale obecně platilo, že expozice antibiotikům vedla k některým negativním dlouhodobým následkům.

Dejte si chvilku, abyste to pochopili. Dáváte svým dětem antibiotika s úmyslem vyléčit stav nebo zdravotní problém, ale tím můžete způsobit více zdravotních problémů v budoucnosti.

Ve skutečnosti, čím více  antibiotik je podáváno a čím dříve v životě je děti dostanou (už od 6 měsíců!), tím vyšší je riziko. Studie z roku 2014 dokonce zjistila, že antibiotika podávaná těhotným a kojícím matkám způsobila vyšší míry obezity u jejich dětí.

To je docela jasný signál, že antibiotika jsou něco, co je třeba nasazovat s velkým respektem a opatrností, zejména u dětí!

Možná se ptáte: "No co tedy udělám? Mé dítě je nemocné/má infekci a pokud jim nemohu podat antibiotika, co mohu udělat?"

Jednoduché: použijte přírodní antibiotika.

Ano, dříve než moderní medicína objevila penicilin, Matka Příroda se postarala, abychom měli k dispozici spoustu baktericidních přírodních antibiotik přímo na dosah ruky.

Několik přírodních antibiotik zahrnuje:

  • Med – Med je jedním z nejstarších antibakteriálních léků na světě. Byl používán po tisíciletí jako mast k urychlení hojení ran a odrazení bakterií. Výzkum prokázal, že je účinný při zabíjení více než 60 různých typů bakterií [3], včetně bakterií odolných vůči léčbě.
  • Echinacea – Echinacea je bylinná složka používaná původními americkými léčiteli po staletí, jak k léčbě ran, tak k boji proti zánětům. Je schopna zabíjet širokou škálu bakterií, včetně bakterií způsobujících angínu a nekrotizující fasciitidu.
  • Hřebíček – Máte bakterie v ústech? Žvýkejte hřebíček nebo pijte vodu s hřebíčkem, a silné antioxidanty v tomto mocném koření zázrakem zabijí bakterie.
  • Česnek – Česnek je silným antibakteriálním činidlem, které může pomoci vyhubit bakterie E. coli a Salmonella. Je dokonce účinný proti některým bakteriím odolným proti několika léčivům, jako je tuberkulóza.
  • Zázvor – Pro ty s infekcemi horních dýchacích cest (jak virovými, tak bakteriálními) může být zázvor revolučním přírodním antibiotikem. Může bojovat proti širokému spektru bakterií [4], snižovat nevolnost a pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi.
  • Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum na léčbu močových infekcí. 
  • Šťáva aloe vera z celých listů  pomáhá při infekcích trávícího traktu.

Toto není úplný výčet přírodních antibiotik ani to není návod, jak byste se konkrétně vy nebo vaše děti měli léčit, pokud onemocníte nějakou infekcí. Vždy je vhodné svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem či odborníkem na přírodní terapii. Čím dříve se nasadí přírodní léčba, tím větší má šanci na úspěch a je velká naděje vyhnout se antibiotikům. Vždy jsou též důležitá režimová opatření - klid, spánek a přiměřená odlehčená strava.

Určitě jsou situace, kdy mohou antibiotika být život zachraňující. Ale předtím, než reflexivně sáhnete po antibiotikách příště, když vy nebo vaše dítě zažíváte několik příznaků, možná byste měli nejdříve zvážit jedno z výše uvedených přírodních antibakteriálních prostředků. Vaše riziko dlouhodobých zdravotních problémů bude mnohem nižší díky vyhýbání se běžně předepisovaným antibiotikům.

Použité zdroje:

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/sexually-transmitted-infections-(stis)

[2] https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201116075732.htm

[3] https://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140814123426.htm

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5486105/

Zdroj: https://zonia.com/can-antibiotics-negatively-affect-your-childrens-health-the-answer-will-shock-you

Reklama

Komentáře

Reklama