Reklama

Jak zvládnout podávání léků dětem

Podávání léků batoleti nebývá lehký úkol, zvlášť když nerado zkouší nové chutě a není zrovna dobře naladěné. Proto nabízím několik rad, jak dítě přesvědčit, aby si lék vzalo.

Říkejte dítěti pravdu. Řekněte dítěti na rovinu, že mu chcete dát lék (nikdy neoznačujte lék jako „bonbon“). Vysvětlete dítěti, proč lék potřebuje a v čem mu pomůže.

Dejte lék nejdřív panence. Dejte lék nejdřív panence, abyste dítěti ukázali, jak je to jednoduché. Nakonec panenku jako pochvalte: „To jsi ho krásně spolkla, Aničko!“

Pohodlně se posaďte. Vezměte si dítě na klín nebo se posaďte proti němu tak, aby vám to oběma bylo pohodlné. Vsedě máte také nad dítětem větší kontrolu, než kdyby stálo. Při podávání léku dítě nikdy nenechte ležet na zádech, mohlo by se začít dusit.

Vyberte oblíbenou příchuť. Pokud je to možné, vyberte dítěti lék s jeho oblíbenou příchutí (např. malinovou nebo pomerančovou). Na léku s konkrétní příchutí se můžete dohodnout s lékařem, když vám píše recept.

Reklama

Používejte umělohmotnou stříkačku. Lék ve formě sirupu se dítěti snadněji podává umělohmotnou injekční stříkačkou než na lžičce. Naberte do stříkačky potřebnou dávku, vložte dítěti do úst a stříkněte (u některých léků, např. Nurofen pro děti, dávkovací stříkačku najdete - pozn. překl.).

Před podáním léku můžete dát dítěti ovocný nanuk.

Před podáním léku může dítě dostat ovocný nanuk (pokud ho ovšem nebolí v krku). Jeho chuť se tak trochu otupí a lék, který mu poté dáte, snadněji spolkne.

Lék zamíchejte s trochou ovocné šťávy. Pokud s tím lékař souhlasí, můžete dítěti lék smíchat s 1-2 lžičkami ovocné šťávy. Lék nemíchejte ve větším množství šťávy, dítě by pak možná nevypilo celou dávku.

Zkoušejte různé typy léků. Pokud vaše dítě odmítá sirup, zkuste třeba žvýkací nebo snadno polykací tablety. Pokud dítě odmítá otevřít pusu, je možné se s lékařem dohodnout na léku ve formě čípku, v nejkrajnějším případě na injekčním podání.

Připravte si něco malého na zajedení léku. Poté co dítě spolkne a zapije lék, můžete mu nabídnout něco malého k zakousnutí (např. rozinky, kousek jablka nebo mrkve,   sušenku). Zají tak případnou nepříjemnou chuť léku.

Podání léku zopakujte. Pokud dítě lék vyprskne (popř. vyzvrací), počkejte několik minut a zkuste mu lék podat znova. Někdy ovšem není jisté, kolik léku dítě vyplivlo nebo vyzvracelo. V takových případech je lepší poradit se s lékařem, aby nedošlo k předávkování.

Dobře „ukrytá“ medicína

Moje dcera si hodně vybírala v jídle a samozřejmě také odmítala užívat léky. Nebylo to tedy jednoduché zamíchat jí lék do pití. Nakonec se to povedlo s pomerančovou šťávou. Chuť šťávy „přebila“ chuť léku a dcera vše vypila. Dávala jsem jí „léčivý“ džus v malém papírovém kelímku, ze kterého se jí dobře pilo. Pokud vaše dítě nemá rádo pomerančovou šťávu, zkuste jablečnou nebo rybízovou. Vždy se také ujistěte, že vypilo celou dávku.

- Barbara S.

333 nápadů pro život s batoletem (Portál)

Reklama

Komentáře

Prosba (Čt, 1. 12. 2011 - 20:12)
Ahoj,
udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj.
A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude !

MocMocDěkujeme
Reklama