Reklama

Rozdíl mezi kyselinou fulvovou a huminovou a jejich význam pro zdraví

Kyselina fulvová a huminová jsou obě organickými složkami huminových látek, které se nacházejí v půdě, rašelině a kompostu. Všude v přírodě nacházíme huminové kyseliny jako produkty rozkladu organických látek. Většina rostlin nemůže růst bez kyseliny huminové a u lidí a zvířat tvoří huminové látky pravděpodobně most mezi působením vitaminů a minerálních látek. To znamená, že vitaminy a minerální látky mohou působit pouze v přítomnosti humusových látek.

Každý člověk přijímá huminové kyseliny prostřednictvím potravin jako je káva, čaj, některé druhy piva a chlebové kůrky. V důsledku používání hnojiv, pesticidů a stáří zemědělské půdy se vrstva humusu z půdy pomalu vytrácí, takže huminových kyselin získáváme přirozeně stále méně.

I když jsou obě kyseliny součástí huminových látek a mají některé společné vlastnosti, existují mezi nimi určité rozdíly.

  1. Kyselina fulvová je světle žlutá až hnědá látka. Má menší molekulární hmotnost než huminová kyselina a je považována za jednu z nejaktivnějších částí huminových látek. Její hlavními vlastnostmi jsou schopnost vázat a transportovat minerály a živiny. Kyselina fulvinová je přírodní transportér obsažený v humusu s pozitivními účinky na půdu, rostliny a zdraví lidí i zvířat. Má také schopnost vázat těžké kovy v těle a pomoci s jejich eliminací.
  2. Huminová kyselina je tmavá, černá látka. Její molekulární hmotnost je vyšší a tvoří větší část huminových látek. Rozdíl oproti fulvové kyselině spočívá v tom, že huminová kyselina je vázána na minerály a kovy. Čím tmavší je barva huminové kyseliny, tím více minerálů na sebe váže. Barva tedy udává bohatost huminové kyseliny. Huminová kyselina zlepšuje strukturu půdy, zvyšují schopnost udržovat vlhkost a pomáhají půdě lépe absorbovat živiny. Huminová kyselina jako doplněk stravy má vlastnosti, které mohou podporovat zdraví trávicího systému a mít antioxidační účinky. Pomáhá také s absorpcí živin a může mít vliv na metabolismus a detoxikaci. Část kyseliny huminové se v těle nevstřebává, ale část naopak zůstává ve střevním traktu, a vytváří na sliznici tenkou gelovitou vrstvu, čímž chrání rovnováhu střevní mikroflóry a poskytuje ochranu proti infekciám a toxickým látkam.

Oba tyto doplňky stravy jsou často používány jako podpora zdraví trávicího systému, jako zdroj minerálů a stopových prvků, pro podporu imunitního systému a jako pomoc při detoxikaci těla. Doplněk stravy s kyselinou huminovou obsahuje i kyselinu fulvovou.

MK

Reklama

Reklama

Komentáře

Default User Image
Dvořák (Čt, 25. 1. 2024 - 10:01)

pěkný článek o kyselině hminové jsem našel zde - Humínová kyselina a jej účinky | Detoxikuje, podporuje imunitu, prírodné antibiotikum (1.) (magazin-zivotny-styl.com)

Default User Image
Robert (Ne, 11. 2. 2024 - 09:02)

Dávám přednost kyselině huminové, protože obsahuje kyselinu fulvovou a navíc má v sobě minerály a dobře upravuje mé trávení. Ale asi pro někoho, kdo potřebuje hlavně detoxikovat těžké kovy je lepší kyselina fulvová.

Reklama