Reklama

Homeopatie: pro a proti

Kontraindikací homeopatické léčby je velice málo, pokud vůbec nějaké jsou.

Pacienty s těžkou nemocí nebo invalidním postižením a/nebo dlouhodobě závislé na běžných lécích velmi obtížně vyléčí dokonce i školení odborníci, ale takové komplikované případy zde nemusíme brát v úvahu. Stejně tak bychom neměli považovat homeopatii za náhražku při nápravě takových strukturních nebo mechanických problémů, jakými jsou sešití tržných ran, náprava zlomenin, naléhavá operace a podobně.

Na druhou stranu bychom měli o homeopatii přinejmenším uvažovat předtím, než se uchýlíme k drastičtějším opatřením, nebo poté co konvenční metody selhaly. V běžném domácím prostředí mohou i těžce nemocní nebo na lécích závislí pacienti dobře reagovat na akutní homeopatika, pokud jsou jasně indikována a pokud pacientova nemoc nebo užívání léků nezakrývá jeho symptomatický obraz.

Homeopatické léky jsou nádherně bezpečné, úsporné, jejich užívání je snadné a působení jemné, přičemž vážných nebo dlouhodobých nežádoucích efektů je pozoruhodně málo. Účinek léčby bývá zpočátku jemný, nicméně rychlý, důkladný a dlouhotrvající, vyžaduje nepravidelné opakování dávek a představuje minimální riziko chronické závislosti na léku. Mnozí pacienti, jejich přátelé a partneři zaznamenávají celkové zlepšení vitality nebo pocitu zdraví a správně to přisuzují vlastnímu pacientovu úsilí, takže návrat neduhu není vážnou hrozbou a je méně pravděpodobný.


Homeopatie je nicméně daleka toho, aby byla všelékem na všechny choroby. Je to složité a náročné umění, a dokonce i po letech studia a praxe bude muset někdy zkušený homeopat vyzkoušet několik různých léků, než docílí zjevného prospěchu. V jiných případech je prospěch velmi malý nebo žádný, a to i bez ohledu na co nejsvědomitější úsilí. Jakmile jsou léky indikovány, jsou poměrně choulostivé a mohou být snadno inaktivovány, takže je třeba dodržovat určitá bezpečnostní patření ohledně skladování a nakládání s nimi.

A nakonec, a to je ze všeho nejdůležitější, nerozumíme tomu, jak řečěné léky působí, takže je nemožné přesně předpovědět, jak bude daný acient na lék reagovat, které symptomy se objeví nebo zmizí, které se mění a v jakém pořadí. Neméně než porodnictví nebo akupunktura, medicína či chirurgie je homeopatie především umění, jež má co do činění s životní energií jednotlivých lidských bytostí.


Zdroj: Richard moskowitz, M.D. - Homeopatie pro těhotenství a porod, nakladatelství Alternativa

Reklama
Reklama

Komentáře

Jožin (Po, 3. 11. 2008 - 05:11)
Je mi 73 let a mám vážné problémy se spaním.
V noci se několikráte budím a po 04,00 hod. již nemohu usnout.Můžete mi dát nějakou radu ke zlepšení stavu ? Děkuji.
Natura (Po, 3. 11. 2008 - 13:11)
Jožine,
já mám stejné potíže od puberty :o) ale po sedmdesátce, bych už to brala fakt jako přirozené, člověk už tolik spánku nepotřebuje, nebo se dospí po obědě...
Pokud už jste vyzkoušel bylinky, zkuste Atarax, volně prodejný lék. Neobsahuje benzodiazepin jako ostatní prášky na spaní. Účinkuje po dvou hodinách (užijte večer) a působí celou noc.

Není to sice homeopatikum, ale ani neublíží a není návykový.
blábola (St, 5. 11. 2008 - 01:11)
Unavit tělo pohybem. Dle možností sportovat, především vytrvalostní disciplíny. Kolo 20-60 km denně, v létě plavání, turistika, nešetřit se, pěkně zabrat. Práce na zahrádce velmi vhodná. Před spaním nejíst, maximálně lehkou chuťovku. Nedívat se na stupidní seriály v televizi a ještě večer vyrazit na vzduch, chůzi pokud možno rychlejší a více kilometrů. Před spaním vhodné malé pivo 12°. Nespat přes den, maximálně 10-15 minut po obědě. Nepřetápět ložnici. Vhodná teplota 13-16°C. Moc nesledovat politiku, spíše se upnout ke studiu přírodních či technických věd. Nefandit Spartě (legrace).
blábola (St, 5. 11. 2008 - 01:11)
Ještě dodatek pro Jožina.- Nedat na babské klebety. To je akorát zahálka, max utírání prachu a pak-vysedávání u televizoru, koukání co kde sežr.. chtěl jsem říct co kde sníst,přetápění, mazání mastičkama,konzumace prášků na spaní atd., atd...
pro blábolu (St, 5. 11. 2008 - 06:11)
Jožin má 73 let, myslím, že v jeho věku se taky budeš dívat na spoustu věcí jinak. Sport pro netrénovaného sedmdesátníka není asi vhodná doba pro začátek. A to co je baví, čím se zabývají důchodci, to těžko změníš. Jožin chce spát, ne překopat celý život. Na to už je pozdě.
blábola (St, 5. 11. 2008 - 11:11)
Mě je 76 let a překopat trochu život v 73 letech jistě jde.
pro blábolu (St, 5. 11. 2008 - 16:11)
A to fakt jezdíš denně na kole 20-60 Km, plaveš, děláš turistiku...atd?
Takový důchodce je výjimka, když mu ještě slouží klouby.
Bohužel ti nevěřím, že je ti 76 let .
Jinak překopat život jde vždycky, jen chtít, Ale těch sil už v tom věku moc není.
blábola (Čt, 6. 11. 2008 - 01:11)
Každý den na kole nejezdím, podle počasí. Za rok najedu 7000-8000 kilometrů. V životě jsem najezdil asi 450000 km. Kromě těchto sportů ještě 5-6krát za zimu vyrazím na běžky. Vždy tak 30-40 km hlavně v Orlických Horách. Klouby sice chvíli po ránu bolí ale pak se to rozhýbe. Všechny tyto sporty které provozuji a doporučuji mají silný rehabilitační účinek. Jde to. Trochu štěstíčko na zdraví a hlavně silná vůle přemoci se. Pak se dá po shlédnutí Ligy mistrů ještě sedět o půl druhé u internetu.
Natura (Čt, 6. 11. 2008 - 06:11)
blábolo,
taky Ti nevěřím Tvůj věk , anebo kecáš s těmi sportovními výkony. Tohle není standard, skurečně, a jestli ses přišel jen vchloubat, tak to Jožinovi moc nepomůže.
On je v určité situaci a te´d nezačne běhat a jezdit na kole jen proto, že n¨mu to blábol na netu napsal. Začít v tom věku něco takového je na infartkt. Já mám 35 a vzylo by mě to tak, taková zátěž, ikdyž bych si zvykla mnohem dřív a jistě by mi to nakonec prospělo, o tom se nebudu přít.
Jen mě napadlo, že pro Jožina to nebude to správné řešení. Musíme vycházet ze situace.
Určitě nějaká aktivita by se sešla, ale nevíme, jak je na tom fyzicky, a navíc mám pocit, že tu snad hledal homeopatickou pomoc.

Jožine, homeopatika "ma spaní" v podstatě nejsou. Homeopatika takto nefungují. Musel bys zajít za homeopatem, a ten by homeopatiky ošetřil celá Tvůj stav, a za následek by to mohlo mít lepší a kvylitnější spánek. Ale jen léčit nespavost samu o sobě homeopaticky je nemožné. Všechno se vším souvisí.
Zdeněk (So, 5. 4. 2014 - 15:04)
na co jsou vhodný homeopatika a kdy ne na co je aternativní medicína a kdy ne. Mam pocit nadechu na půl plic rtg. v pořádku i poslech. Je mi 65 a kromě vyšího krevního tlaku nic. Co s tí m dechem. Nekouřím už pět let.
Dalibor (So, 5. 4. 2014 - 17:04)
na co jsou vhodný...Zdenku,jedna s možností je ta,že máte skříplí nerv plic.Jde o meziobratlovou ploténku,která se možná posunula a nerv utlačuje.Možná Vás bolí záda mezi lopatkami.Pokud to tak je,můžu poradit,jak to uvolnit.
Reklama