Reklama

Jak se v zimě vyhnout nachlazení: Tipy a triky pro posílení imunity

Zimní období přináší nejen radosti v podobě sněhové nadílky, zamrzlých rybníků a vánoční atmosféry. V zimě bohužel přichází také čas sezónních nachlazení a dalších respiračních onemocnění. Rok co rok se lidé snaží najít způsoby, jak se chránit před chřipkou a dalšími nemocem dýchacích cest. Existuje přitom několik jednoduchých kroků, které jsou klíčové pro udržení vašeho zdraví i během zimních měsíců.

1. Zaměřte se na vyváženou stravu plnou vitamínů

Správná strava je klíčová pro posílení imunitního systému. Konzumujte potraviny bohaté na vitamíny C, D a zinek. Ovoce, zelenina a ořechy jsou zdrojem těchto živin. Můžete také zařadit doplňky stravy, zejména pokud kolem vás lítají bacily ze všech stran. Důležitý je také pravidelný pitný režim. I když můžete mít pocit, že v zimě nemáte žízeň, vypijte alespoň 2 litry vody denně. Tekutiny pomáhají odplavovat škodlivé látky z těla.

2. Přizpůsobte oblečení aktuálnímu počasí

Jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před nachlazením, je udržet tělo v teple. Oblečte se adekvátně počasí a v zimě nezapomeňte na teplé kalhoty, bundu, čepici a rukavice. Skvělou izolaci před chladem nabízejí například bundy Marmot.

Reklama

3. Nezapomeňte na pravidelný pohyb

Pravidelná fyzická aktivita přispívá k posílení imunitního systému. I krátká procházka pomůže udržet tělo v kondici a sníží riziko nachlazení. Mezi nejodolnější jedince patří běžci, kteří běhají celý rok. Tak nazujte běžecké boty Hoka a vyrazte vstříc zasněžené krajině.

4. Důležitý je i dostatečný odpočinek

Nedostatek spánku může oslabit imunitní systém a zvýšit náchylnost k nemocem. Spěte alespoň 7 hodin denně a snažte se udržovat pravidelný spánkový režim. Snížíte tak nejen riziko nachlazení, ale i dalších nemocí.

5. Dodržujte hygienické zásady

Mytí rukou je klíčové pro prevenci proti nachlazení. Bakterie a viry se často šíří dotykem. Po návratu z venku si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou. Doporučujeme také nedotýkat se obličeje špinavýma rukama.

6. Začněte s otužováním

Začleňte do svého života otužovací návyky, které mohou posílit vaši imunitu. Například studená sprcha nebo pravidelné návštěvy sauny stimulují váš imunitní systém.

7. Zkuste se vyhnout nadměrnému stresu

Dlouhodobý stres může negativně ovlivnit imunitní systém. Předcházejte raději stresovými situacím v práci i v běžném životě a snažte se najít metody relaxace a zvládání stresu, jako je jóga, meditace, sport a procházky v přírodě, pro které se budou skvěle hodit třeba bundy CMP v obchodě Sportano.

8. Co dělat, když už vás nemoc dostala?

Když vás nemoc dostihne, je důležité poskytnout svému tělu odpočinek. Zvolněte, dopřejte si dostatek spánku, zvyšte příjem tekutin a kromě vody zařaďte třeba bylinkový čaj s medem a citronem.

V průběhu nemoci se vyhněte fyzické aktivitě jako je běh nebo jiné náročné cvičení. V případě horečky, bolestí kloubů a dalších příznaků můžete použít léky na jejich zmírnění. Pokud se nebudete cítit lépe během pár dní, zajděte raději k lékaři, který doporučí další postup léčby.

PR článek

Reklama

Komentáře

Reklama