Reklama

Štěnice zamořují Francii

Ve francouzských vlacích a v městské hromadné dopravě v posledních týdnech jezdí stále více nechtěných pasažérů - štěnic. Problémy s hmyzem, který se živí zejména lidskou krví, už řeší také pařížská radnice. První náměstek starostky Emmanuel Grégoire navrhnul, aby hrozba zamoření štěnicemi byla zahrnuta do pojištění domácností, napsal Le Monde.

V posledních dnech mnoho cestujících ve vlacích francouzských drah SNCF, rychlovlacích TGV i v pařížském metru sdílelo na sociálních snímcích fotografie štěnic na sedačkách vagonů. Jejich příspěvky mají miliony zhlédnutí. SNCF se brání, že jde o jednotlivé případy a že cestující vždy přesunula do jiných vozů.

Odborník na dezinsekce Stéphane Bras deníku Le Figaro potvrdil, že na snímcích jsou štěnice, a dodal, že jejich výskyt ve společnosti je stále častější. "Týká se to všech sektorů, nejen pohostinství a cestovního ruchu. Není důvod, aby byla doprava ušetřena," řekl Bras.

Část veřejnosti volá po rychlé a důsledné dezinsekci, zejména ekologové ale upozorňují na velký rozsah výskytu štěnic, který by si vyžádal masivní použití insekticidů. Svou roli v boji se štěnicemi hrají také finance, kvůli jejichž nedostatku hmyz někteří nájemníci bytů ignorují, a tím napomáhají i jeho dalšímu šíření.

"Dezinsekce je moc drahá, a tak se lidé rozhodnou to neřešit. Když už je jejich byt napadený, kontaminuje i sousední byty," uvedl Grégoire z pařížské radnice. "Je potřeba vyjasnit, kdo je zodpovědný, zda nájemce, nebo majitel, a zahájit dialog s pojišťovnami, protože opravdu potřebujeme odstranit finanční omezení, kvůli kterým mnoho lidí hmyz nelikviduje a nakonec kontaminuje sousedy," dodává Grégoire.

Reklama

Štěnice domácí, nebo též postelová, měří asi pět milimetrů a živí se zejména lidskou krví. Nejčastěji se ukrývá v matracích nebo lůžkovinách, přemisťuje se v oblečení nebo v taškách. Hmyz, který se živí přes noc, ve většině západních společností zmizel v 50. letech minulého století. Zhruba před 30 lety se ale začal znovu objevovat. Napomáhá tomu časté cestování i popularita oblečení z druhé ruky, píše Le Monde.

ČTK

Reklama

Komentáře

Anonym (St, 25. 10. 2023 - 21:10)

tomu se přece nikdo nemůže divit

Reklama