Reklama

Indiánské léto pod Kunětickou Horou

Jen pár kilometrů na sever od Pardubic lze potkat pštrosy, lamu, perníkovou bábu s plnovousem i kovboje směřujícího do saloonu jak vystřiženého z Divokého Západu. A když se unavíte jízdou na koni nebo tanečky při živé country muzice, složíte hlavu v pravém indiánském týpí. To všechno pod působivou dominantou hradu Kunětická Hora, tyčící se hrdě k nebi.

Hrad zvaný také Kuňka tu vyrostl na bývalé sopce z jednoduchého důvodu: nabízel nejlepší rozhled do dalekého kraje. Nabízí ho samozřejmě dosud a nepříliš náročná, pohodová cesta od parkoviště podél opevnění vzhůru i výstup na hradní věž za to rozhodně stojí.

Perníkové království 
Pokud s sebou máte děti, nemůžete vynechat návštěvu Muzea perníku a pohádek v nedalekém loveckém zámečku. Právě tady se totiž usadila perníková bába, která tu denně po celý rok peče a peče krásné voňavé perníčky, aby jich bylo dost pro všechny návštěvníky Muzea perníku a pohádek, které je to po celý rok otevřeno. Bába je ve skutečnosti dědek, jak prozrazuje strniště na bradě pod šátkem, ale svému řemeslu, zdá se, rozumí. Děti však určitě zaujme okolní pohádkový les, kterým se mohou vydat k perníkové chaloupce. Cestou potkají ohniště dvanácti měsíčků, chaloupku Baby Jagy, která se podle nálady otáčí, i saně pro Mrazíka.

Pávi i pštrosi na dosah 
Kdo si nepotrpí na pohádky, může se z parkoviště pod hradem pustit na druhou stranu, kde se v prostorné oboře se prohánějí jeleni, mufloni, o kus dál pštrosi, ovce i kozy. Jste-li hladoví, na rožni se ve zdejší Restauraci pod Kunětickou horou se na roštu nejspíš otáčí selátko nebo uzená kýta. Vyplatí se ale přejít spolu se zdejší četnou rodinkou pávů přejít silnici a vstoupi branou OK Ranče přímo do světa Divokého Západu.

Zdejší hvězdou je Hvězdička 
O stádo šestnácti koní, kteří se tu prohánějí po louce, se stará kovboj na slovo vzatý, Jan Pokorný. 
?Děti i dospělé k nám nejvíc táhnou vyjížďky na koních,? říká Jan Pokorný. ?Organizujeme je pro začátečníky i pokročilé, ale je možné u nás vyrazit i na vícedenní výlet do okolí. Kdo se necítí v koňském sedle dobře, může se projet kočárem. Anebo se přijít podívat na rodeo, které čas od času organizujeme. Rád bych ale pozval hlavně na příští rok, kdy přibude i stádo pořádně čilých telat měla by se nám narodit i hříbata, protože tu máme 8 březích kobylek.? 
Zřejmě nejznámějším koníkem z OK ranče je ale malá Hvězdička, kterou poté, co zemřela její matka, přivedli na svět císařským řezem a vypiplali do podoby šťastného, živého hříběte. 
?Jezdí se nám na ni dívat lidé, kteří sledovali její boj o přežití, ale také odborníci a veterináři. Povedlo se nám totiž něco z celoevropského hlediska výjimečného, totiž že Hvězdičku adoptovala jiná kobylka,? vysvětluje Jan Pokorný.

Reklama

Na indiánské stezce 
Na ranči pod Kunětickou horou lze však v prožít celý víkend jak vystřižený z románu Karla Maye. 
Nesmí chybět typický saloon a lze tu i přespat v pravém indiánském týpí, za což místní hoteliér, barman a kuchař v jedné osobě, Petr Matýs, vybírá buď 70 korun, máte-li vlastní spacák, nebo 90 korun na noc. Zážitkem je však i krmení zdejší divoké svině Rózy, přátelských koz nebo naopak očividně zlomyslné lamy nebo různé kovbojské hry. Občerstvení je samozřejmě také zajištěno, jak hlásá tabule u vjezdu do ranče. Ke kovbojským fazolím a stejku či pikantní klobáse přijde určitě k chuti výborné točené pivo a každý pátek večer živá country muzika.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

jana (Čt, 21. 7. 2011 - 15:07)
myslím si že je to tu docela drahé a také cedulky u výběhu jsou vážně divné
anna (Čt, 21. 7. 2011 - 15:07)
cedulky u výběhů- proč by jsem si mněla kupovat koně, abych si ho mohla pohladit? Na co dáváte tak drahé 1 kolo na oslovi za 30 kč 1 malé kolečko
Jana (Čt, 21. 7. 2011 - 19:07)
Farmář hledá ženu:-)Asi si chce koupit sporák když třeba najde tu s tou duší:-)
maja (Pá, 19. 8. 2011 - 20:08)
nikdy nepochopim stupidnych ludi,ktori sa rozhodnu podnikat v takejto oblasti a pritom nevedia jednat s ludmi. vcera som mala moznost spoznat majitela (honzu) a ...sposob a intonacia reci hroooza.... ako by sme boli odpad,co len obtazuje.... vyhodil nas,hoci netusim preco. stale len omielal,ze vsade je napisane,ze toto je sukromny klub (NIKDE to napisane nie je a asi ani nebolo),ze nas tam nechce.. vratil nam vstupne a sli sme prec. deti to troska oplakali. osviezili sme sa teda v inej rstauracii,odkial je vyhlad na vstup do ranca.. ze sa tam "obratili-vratili asi este tri-styri rodiny" komentovat uz nebudem. jemu ze treba zenu?? ze charizmaticky honza hlada zenu??? chudak,ta,co si s nim zacne. jemu treba lekcie z chovania a z jednania s ludmi.....
Jana (Po, 23. 3. 2015 - 10:03)
Indiánské léto si užijete i doma na zahradě, je to fajn, když má člověk děti a je s nimi šťastný. Akorát je potřeba koupit dobré spacáky http://www.outdoorove.cz/289-outdoorove-vybaveni/292-spacaky/spacak-coleman-fussion-lite-x-480
anaj (Po, 23. 3. 2015 - 15:03)
Indiánské léto si užijete...upřímně, spacák je to poslední.
Reklama