Reklama

Pozor na omrzliny

Omrzliny znamenají poškození kůže vlivem působení nízkých teplot. Často postihují turisty a sportovce v horských oblastech. Největší nebezpečí hrozí, pokud je chladné počasí spojeno s větrem a vlhkem. V takovém případě mohou omrzliny vzniknout i při teplotách nad 0°C. Někteří lidé jsou více ohroženi vznikem omrzlin.

Nejprve dochází k postižení výstelky kapilár, vázne prokrvení, buňky trpí nedostatkem kyslíku a živin. Vznikají otoky. Později se začínají tvořit ledové krystalky - tkáň prostě mrzne. Dochází k mechanickému poškození buněk, které je nevratné.

Nejcitlivější jsou tváře, nos, ušní boltce, prsty rukou a nohou. Tedy periferní místa těla, která jsou nedostatečně chráněná před vnějším prostředím nebo v nich z různých důvodů vázne prokrvení.

Nejvíce jsou omrzlinami ohroženi:
- lidé s nedostatečnou výživou a nízkým příjmem tekutin (anorektici)
- lidé s postižením cévního systému a špatným prokrvením tkání
- lidé s cukrovkou, poruchou metabolismu tuků, systémovým onemocněním pojiva (lupus)
- těhotné ženy
- duševně nemocní lidé
- děti a staří lidé
- lidé se sníženou pohyblivostí (např. po úrazu)
- lidé nedostatečně a nevhodně oblečeni
- lidé, kteří kouří a pijí alkohol či užívají některé léky ovlivňující průtok krve

Rozlišujeme tři stupně omrzlin:
- Při 1. stupni je kůže bílá, chladná a necitlivá. Příčinou je stažení drobných cév, dochází k otoku. Vzniku omrzlin předchází palčivá bolest. Po zahřátí dochází k úplnému uzdravení, trvale může přetrvávat místní přecitlivělost k chladu.
- 2. stupeň se projevuje puchýři a fialovým zbarvením kůže, puchýře se objevují až za 1-3 dny. 2. stupeň omrzlin je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při první stupni a nevratným poškozením při 3. stupni.
- 3. stupeň se po několika dnech projevuje úplným ztvrdnutím a necitlivostí postižené části těla. Pokud dojde k infekci, vzniká vlhká gangréna.

Reklama

V terénu není možné určit stupeň omrzliny. Každá omrzlina zpočátku vyhlíží jako I. stupeň, všechny je však nutné ošetřovat jako nerozpoznané omrzliny III. stupně! Účelem léčby je nejprve obnovit krevní oběh - horké nápoje, v bezpečí a teple místnosti lze použít malé množství alkoholu - pokud není postižený současně podchlazený! Až poté je vhodné přistoupit k zahřívání omrzlé tkáně, aby se v ní při předčasném ohřátí neurychlily rozkladné děje. Omrzlé místo sterilně přikryjeme, nemasírujeme, netřeme!

Prvotním cílem je dostat postiženého do bezpečí a zabránit dalšímu poškození. Z toho vychází první pomoc.
1. Zabránit dalšímu ochlazování, suché rukavice, ponožky.
2. Zahřívání tělesným vlastním nebo kamarádů (např. v podpaží), avšak jen za předpokladu, že se současně nejedná o celkové podchlazení a že nehrozí znovuomrznutí. Aktivní pohyb končetinami a masírování okolní tkáně bez dotyku vlastní omrzliny. Tření sněhem je zakázáno.
3. Upravit dehydrataci - podat postiženému horké, oslazené nápoje s přísadou minerálů.
4. Krýt postižená místa sterilním vatovým obvazem, nesmí omrzlinu stlačovat.
5. V rámci laické první pomoci na místě nehody v terénu se nepodává alkohol, léky, neaplikují se masti. Výjimkou může být tableta Acylpyrinu nebo Ibuprofenu. Kouření se zakazuje.
6. Nemocný s lehčími omrzlinami může jít sám, při větším postižení je nutná přeprava na lehátku - ve horském terénu připadá v úvahu vrtulník.

Další opatření na chatě či v bezpečném teplém úkrytu.
1. Zout, suché prádlo a oblečení.
2. Horké a oslazené alkoholické nápoje (grog, svařené víno) v "rozumném množství".
3. Horká vodní lázeň: ve vodě teplé 35 až nejvýše 42 st.C (nutné přeměřit teploměrem - rozhodně musí být snesitelná pro zdravou osobu) pohybovat omrzlou částí těla pod dobu asi 30 minut resp. až dojde ke zčervenání kůže a dostaví se bolest. Na obličej přikládáme teplé obklady. Lze opakovat několikrát denně. Jestliže lze očekávat nové omrznutí, omrzliny nezahříváme! Neohřívat omrzliny suchým teplem (sáláním).
4. Po lázni kůži šetrně osušíme a sterilně kryjeme vatou. Puchýře nikdy neotvíráme, chráníme je před protržením. Puchýře obsahující světlou tekutinu jsou dobrým prognostickým znamením, tmavý obsah je prognosticky nepříznivý.
5. Transport k lékaři nebo do nemocnice co nejdříve - ale jen pokud nehrozí nové omrznutí. Lékařské ošetření je nutné provést do 48 hodin, v obtížných podmínkách (velehory) nejpozději do týdne. Pozor: znovuomrznutí rozmražených částí těla je možné už při mírném chladu a vlhku.

Prevence:
Vhodné oblečení-teplý suchý oděv, který netěsní, nejvhodnější je mít na sobě více vrstev, čepice výrazně sníží únik tepla z organismu
Ochrana před vlhkem - vodotěsná obuv, náhradní rukavice a ponožky
Správná výživa a dostatek tekutin - na túru vycházejte vždy dostatečně najedeni a se zásobami jídla a tekutin - čokoláda nebo speciální energetické tyčinky zajistí dodání energie v případě náhlého poklesu hladiny krevního cukru, nápoje pro sportovce dodají minerály a vitamíny
Pozornost sebemenším změnám na kůži - pokud se někde objeví bělavá ohraničená místa, ještě ne tuhá, jde pravděpodobně o počínající omrzlinu. Podstatou je stažení drobných cév v kůži, stav může rychle přejít ve skutečnou omrzlinu! Postižené místo zahřívejte třeba dlaní, suchou rukavicí, studené prsty můžete vložit do podpaždí. Nedýchejte na kůži, odpařovaná tekutina ochlazuje.

Reklama

Komentáře

Veronika (Po, 29. 1. 2007 - 09:01)
Muj syn ma kazdou zimu posety oblicej, krk a zapěstí omrzlinamy a to ani nemusi byt moc pod nulou a nemusi byt ani dlouho venku aby se mu nadelaly.Tak za dva dny mu fleky ztvrdnou a boli ho to. Potrebovala bych poradit aspon nejaky krem aby ta kuže byla trochu vic odolna.Pokud mate někdo zkušenosti, tak nam prosim poradte.
Návštěvník (Po, 29. 1. 2007 - 09:01)
Jsou to omrzliny? existuje i nějaka alergie na chlad.
Hanička (St, 31. 1. 2007 - 21:01)
Já měla omrzliny na horách když me lyžovaly bylo tak -25 foukal srašný větr,no hrůza!!!Napuchli mě strašně prsty na rukou nemohla sem snima ani hýbat.Násletky naštěstí žádé nemám jen jsou na chlad trochu citlivější.Nikomu to nepřeju!
Lenka (Po, 19. 3. 2007 - 14:03)
Když je venku chladnější počasí,tak mi na obou rukách na ukazováčku a prostředníčku zbělí první články.Hodně zebou až bolí. Též se mi na nich udělali červené tečky.Jedná se o omrzliny,nebo o "pouhé" nedokrvení?Co stím?
Návštěvník (Út, 19. 2. 2008 - 20:02)
Mám problémy s prokrvováním, tak jsem omrzliny měla i z pouhé jízdy ne moc vytopeným autobusem, kdy jsem na sobě měla dvoje termoponožky. Prsty jsem měla mrtvolně bílé a po chvíli "rozmrazování" v teplé vodě dokonce začaly fialovět, ale naštěstí se to obešlo bez následků.
VeronikaIRSKO (Po, 3. 3. 2008 - 21:03)
Vždycky jsem mívala chladné ruce, ale můj problém s nedokrvováním prstů se naplno objevil až v Irsku. Je to neštěstí, prsty mi napuchly, zčervenaly,zfialověly,sědí to, bolí to. Za dva týdny postižená kůže začíná odumírat a odlupovat se. Moje ruce vypadají jako s nefalšovanou leprou. Abych teď nosila rukavice úplně všude. zažili jste to někdo?
Vítek (Čt, 21. 10. 2010 - 17:10)
Ahoj , potřebuji poradit, co mam delat kdyz jedna kamoska mi nastriklaa deodorant na ruku ,celkem dlouho ho strikala, a najedou se mi udelal cerveny flek, 2den se mi tam zacal delat puchejr, je to neco vazneho nebo to mam nechat a zmizi to samo? dekuju
Sabina (Po, 29. 11. 2010 - 21:11)
Potřebuju prosím poradit.. Když jsem venku a začne mi být zima na ruce a potom přiíjdu dovnitř tak mě ruce strašně bolí a je mi z toho špatně, motá se mi hlava a mám pocit že každou chvilku omdlím... Nevíte co to je nebo co s tím ?? Děkuju :)
Marcela (Po, 3. 1. 2011 - 01:01)
Mám problémy s...Dobry den ,mam ten sam problem. Mohla byste me rict co to u Vas bylo? Proc se to stalo a jestli se tomu da zabranit? Dekuji
Renca (Út, 4. 1. 2011 - 11:01)
Cau vsici, lezu po kopcich a jednou jsem si odnesla fialove a pekne opuchle puchyrate prsty...nastesti jsem se z toho nejak vylizala...
Dnes se uz daj koupit rukavice, ktere jsou vyhrivane, normalka na AA baterky...je to vazne super vec. Stoji to vic nez rukavice z trhu, ale kolikrat utratime za vetsi debilotiny.
Jako fusekle doporucuju vlnene Ice breaker od Devold. Fakt to funguje. Packo
Renka (Čt, 9. 2. 2012 - 19:02)
Po několikahodinovém pobytu na mraze mi zřejmě omrzly čtyři prsty na rukou. Nejdříve znecitlivěly, ale v teple asi klasicky štípání, brnění a zahřály se. Je to už týden, ale stále se mi nevrátila citlivost do bříšek postižených prstů. Na dotek mě trochu bolí nehty, ale na kůži žádná změna ... jen ta citlivost chybí ... Poradí někdo co s tím? Děkuju.
milan (So, 11. 2. 2012 - 17:02)
Cau vsici, lezu po kopcich a... mám dotaz , kde se dají koupit rukavice s vyhříváním ? Napište prosím, kdo to ví
děkuji Milan
..zmrzlá.. (Ne, 12. 2. 2012 - 08:02)
..jsem byla včera odpoledne po dvou hodinách ,mám prasklou kůži u nosní dírky,nehojí se to a smrkám a utírám si nos furt,natřela jsem to vším možným,až mně rupne koutek u huby budu jak celebrita..
marketa (Po, 28. 1. 2013 - 14:01)
mám dotaz můžu jít do vody s omrzlinami?
! (Po, 28. 1. 2013 - 14:01)
Ano, ale jenom do ledové.
Týna (Út, 5. 3. 2013 - 20:03)
Já jsem někde slyšela, že bez čepice vám unikne až 80% tělesného tepla!!! Není to zdrcující? :O
Týna (Út, 5. 3. 2013 - 20:03)
Já jsem někde slyšela, že bez čepice vám unikne až 80% tělesného tepla!!! Není to zdrcující? :O
Petr (Út, 5. 3. 2013 - 20:03)
Já jsem někde slyšela, že...Zajímavé, také jsem to slyšel..Ale od té doby jsem si koupil pořádnou zimní čepici a nosím jí pořád..přece jen 80% je hodně a já nechci mít omrzlou hlavu.
Petr (Út, 5. 3. 2013 - 20:03)
Já jsem někde slyšela, že...Zajímavé, také jsem to slyšel..Ale od té doby jsem si koupil pořádnou zimní čepici a nosím jí pořád..přece jen 80% je hodně a já nechci mít omrzlou hlavu.
Bob (Út, 6. 12. 2016 - 16:12)
diky této stránce jsem byl schopen si vytvořit referát mockrát děkuji
Reklama