
Obvyklá dávka difenylhydraminu (Benadryl), na západě jednoho z nejčastěji užívaných antihistaminik, narušuje schopnost řídit automobil stejně jako 1 promile alkoholu v krvi. Studie vědců z Univerzity v Iově zjistila, že i jediná dávka difenylhydraminu ovlivňuje řízení, ačkoliv se řidič necítí ospalý ani omámený. Léky ze skupiny antihistaminik se užívají k léčbě alergií a kinetóz (cestovních nevolností). Další podobné studie ukázaly, že schopnost řídit může být ovlivněna i následujícími podmínkami:
Všechny výše uvedené faktory se samozřejmě vzájemně potencují.
U starších řidičů navíc působí velké množství dalších faktorů, které mohou narušit schopnost řízení, zvláště na dlouhých cestách. Jsou to například omezené periferní vidění, prodloužená reakční doba, snížená schopnost otáčet hlavou a mnoho dalších. Proto není překvapující, že mezi řidiči nad 65 let je vyšší nehodovost než v nižších věkových skupinách /s výjimkou teenagerů/.
Jaká jsou naše doporučení? Před delší cestou je třeba nechat zkontrolovat svůj zdravotní stav a konzultovat s lékařem užívání všech léků. Pravidelné lékařské prohlídky starších řidičů by měly být samozřejmostí.
Zdroj: www.czechaid.cz
Komentáře (2)
- odpovědět
Čer 28, 2010- odpovědět
Čer 28, 2010Přidat komentář