Reklama

Střední Čechy nabízejí stovky technických divů

V poslední době si stále častěji za cíle svých víkendových toulek Češi vybírají vedle kulturních památek i ty, kde se historická krása snoubí s vyspělou technickou úrovní. Není náhoda, že se mluvilo o zlatých českých ručičkách. Dokazují to různé roztroušené stavby mlýnů, dolů, hutí, vodních a vodárenských děl, továren, manufaktur, mostů a železnic.

"Cesty po industriálních památkách vás okouzlí, ať již svým opraveným, stále opečovávaným leskem, anebo strohou odhaleností, pravdivou omšelostí, na které jsou patrny stopy malířského štětce, rzi i deště," říká architekt a herec David Vávra, známý svým seriálem o šumných městech. "Za zážitkem na pomezí geniality a ryzí účelnosti, stálé potřeby a zapomnění se nemusíme trmácet přes půl Evropy. Najdeme jej na hlavní třídě, ale i pár kroků od konečné, ukrytý v úvoze, kudy se již nechodí."

Kuriozity a unikáty

Právě rys dobrodružného hledání zpola či zcela skrytých krás, k nimž nevedou turistické značky, je pro mnoho výletníků přesně to pravé. Pokud se rozhodnou pro víkendovou výpravu v rámci středních Čech, může jim být vítanou pomůckou aktuální Průvodce po industriální minulosti a technických památkách, který lze zdarma získat v informačních centrech Středočeského kraje. Koho pak zasáhne drsná krása mlýnů, cukrovarů nebo dolů ještě hlouběji, může investovat 545 korun do výpravné fotografické knihy s názvem 100 technických a industriálních staveb Středočeského kraje, která představuje v abecedním pořádku celkem stovku nejzajímavějších středočeských mlýnů, dolů, hutí, vodních a vodárenských děl, továren, manufaktur, mostů a železnic. Populárně naučné texty jsou doplněné dvěma stovkami barevných snímků předního fotografa architektury Pavla Friče. Autoři prý spolu během přípravy knihy svedli téměř krvavé bitky o to, které ze stovek objektů do výběru zařadit.

Dobře schované poklady

A kam vám poradí se vypravit?

"Řada průmyslových staveb je dílem špičkových architektů a patří do pokladnice české architektury, třeba Fragnerova elekrárna ESSO v Kolíně, baterie labských zdymadel, přehrady ve Vraném a Štěchovicích, most v Kralupech nebo mladoboleslavské vodojemy," říká historik umění Jiří Kotalík. "V regionu se ale můžeme setkat i s díly jedinečnými a vyslovenými kuriozitami, jako jsou zlaté doly v Jílovém, středověký akvadukt mezi Bylany a Kutnou Horou, osvětlovací věž v lomu v Srbsku, sušárna chmele v Tmani nebo rozhlasový vysílač v Poděbradech."

A to ještě zaleka není všechno. Kdo by byl zvědavý na úplný světový unikát, musí za ním do areálu hornického muzea v Příbrami. Ani tak by ho možná bez odborné pomoci neodhalil. Jde totiž o čerpací vodní kolo z roku 1890 o průměru 12,5 metru, které se nachází v dole Drkolnov.

Tak co, nemáte chuť další unikáty objevovat s výše jmenovanými publikacemi po středních Čechách už sami?


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Pá, 23. 5. 2008 - 14:05)
Konečně super IQ test ke kterému dostanete i certifikát, záruka kvalitního výsledku. Vyzkoušejte http://cz.iq-test.eu/?d=12534
Vagáč (So, 24. 5. 2008 - 00:05)
kde vole?Tos přilýt z jupitera?
Reklama