Reklama

Subsaharskou Afriku opět trápí meningitida

Epidemie meningitidy hrozí v několika zemích západní a střední Afriky. Toto virové onemocnění si zde od ledna vyžádalo už stovky obětí na životech, napsala agentura AFP.

"Situace je znepokojivá, případy meningitidy rostou v četných zemích jako Burkina Faso, která je nyní postižena nejhůře," upozornil mluvčí úřadu Mezinárodní federace společností Červeného kříže pro západní a střední Afriku Moustapha Diallo. 

 

Případy meningitidy hlásí i Benin, Kamerun, Pobřeží slonoviny, Ghana, Mali, Niger, Nigérie, Kongo, Čad a Togo. Diallo vyjádřil hluboké znepokojení nad šířením nemoci, zejména v Burkina Fasu. V této subsaharské zemi, která patří k nejchudším na světě, bylo od začátku roku registrováno už 1938 nemocných, z nichž 255 zemřelo. 

 

V devíti zemích západní Afriky si loni toto onemocnění vyžádalo přes 2000 obětí na životech. Nejhůře dopadla Burkina Faso, na kterou podle zdrojů z OSN připadlo 75 procent mrtvých. 

 

Nemoc se objevuje hlavně v obdobích sucha (od prosince do ledna), když začínají dout horké a suché větry plné prachu a zárodků.

 

Reklama

Meningitida je prudce nakažlivá infekce, při níž vzniká zánět mozkových plen. Není-li onemocnění včas léčeno, může skončit smrtí, nebo způsobit vážné následky. Choroba se přenáší kašlem nebo kýcháním, inkubační doba je v průměru čtyři dny. Její propuknutí může podnítit zvýšená tělesná námaha, změna prostředí, ale také pobyt v nevětraných místnostech. 

 

Nemoc začíná jako běžná viróza. Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost, vysoká teplota, citlivost na světlo, zvracení či bolest v krku, svalů a kloubů. Vedle mozku a míchy může zánět postihnout i další orgány - plíce, játra, srdce či nadledvinky. 


Zabíjí pět až deset procent infikovaných, kteří umírají během 24 až 48 hodin od projevení prvních příznaků. 


Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama