Reklama

Klimatizace

Při cestě na jih začne snad každý cestovatel oceňovat technickou vymoženost, kterou klimatizace bezesporu je. Její účinek však nejvíce pocítí každý, kdo cestuje vyprahlými oblastmi a zvláště pak pouští. Mnozí si však neuvědomují, že za jejími pozitivními účinky se skrývá také jedno nebezpečí, které sice neohrozí život, ale dokáže nepříjemně potrápit.

Při opuštění příjemně vychlazeného autobusu či hotelového pokoje dojde k teplotnímu šoku, který působí na organismus negativně. Jedete-li totiž několik hodin v autobuse, ve kterém je pouze něco přes dvacet stupňů a pak během přestávky najednou přejdete do teploty kolem padesáti stupňů, tak může dojít k oslabení organismu v důsledku teplotní změny.

Já jsem narazil na tento problém během přejezdu íránské pouště. I přesto, že jsme se vyskytovali v oblasti s teplotami okolo čtyřiceti stupňů, tak mě po několika dnech začala silně bolet hlava a v krku. V běžných podmínkách je takové onemocnění maličkost, na cestách může být prvotní komplikací, která ovlivní celou cestu. Dochází k oslabení organismu a s tím spojená zhoršená obranyschopnost. Zprvu slabé nachlazení se po dalších několika dnech cesty změnilo v silnou angínu. I přes aplikaci vhodných léků a vyléčení jsem měl po zbytek cesty díky oslabené imunitě neustále větší či menší zdravotní problémy, které mě velice vyčerpávaly.

Jednou z příčin prochladnutí je také nepřiměřené oblečení v autobusech. Cestující nemá během jízdy přistup k zavazadlům a samozřejmě nemůže ovlivnit teplotu v autobuse. Při nastupování se v horkem rozpáleném dopravním prostředku cestovatel cítí příjemně, ale po několikahodinové jízdě může při stejné teplotě začít pociťovat chlad. Nedostatečný oděv způsobí prochladnutí, což se může zdát vzhledem k venkovním teplotám kuriózní. Dále dochází převážně v pouštích během noci k výraznému ochlazení, s čímž se také musí počítat.

Proto při cestování do teplých krajin tuto záležitost nepodceňujte a snažte se její riziko co možná nejvíce minimalizovat. Do klimatizovaného autobusu nastupujte dostatečně oblečeni, v autech a hotelích to s nízkou teplotou také nepřehánějte nebo alespoň před opuštěním klimatizovaných prostor teplotu částečně vyrovnejte v teplotou venkovní. Klimatizace je samozřejmě neocenitelná. Já sám jsem projel marockou poušť v neklimatizovaném automobilu a tuto zkušenost bych nikomu příliš nedoporučoval. Jestliže ovšem takovou cestu podniknete, tak musíte velmi dbát na pitný režim a předzásobit se pitnou vodou (zvláště v odlehlých oblastech).


Zdroj: www.czechaid.cz, (Martin Rampula)

Reklama

Reklama

Komentáře

Lucia (Pá, 4. 1. 2002 - 18:01)
Chtěla bych jenom doplnit, že teplotní šok není jediné riziko související s klimatizací. Já jsem například letos v létě z klimatizace v letadle chytla plísňové onemocnění na krku... Sice to po dvou týdnech potírání mastičkama od doktorky zmizelo, ale můžete taky chytnout něco horšího - klimatizací se mohou šířit nejrůznější houby, bakterie atd. Někde jsem četla o události, kdy se z klimatizace nakazil velký počet lidí legionelou.
mr.x (Út, 29. 5. 2007 - 14:05)
klimatizace se musi pouzivat rozumne..
napriklad pokud je venku 30stupnu tak klimatizace by mela spravne mit rozdil maximalne tak 5-6°C jinak hrozi opravdu teplotni sok.. taky musime brat v potaz ze klimatizace odebira vlhkost v mistnosti.. takze tam kde mate opravdu suchej vzduch se klimatizace nehodi.. pro mista s malou vlhkosti vzduchu (30% - 0%) se doporucuji takzvane desert coolers(poustni chladice), neboli ochlazovace vzduchu, sice nemaji takovou ucinnost jako klimatizace ale zvlhci vzduch a tim ho i ochladi.. ale naopak zase prehnana vlhkost (90-100%) znesnadnuje odparovani naseho potu, takze je nam pri stejne teplote a extremni vlhkosti vetsi horko..
alespon jednou denne (vecer nebo rano) je dobre klimatizovanou mistnost poradne vyvetrat..
Klimatizér (Pá, 1. 6. 2007 - 08:06)
Naše firma konečne uvolnila milionovou incestici na vybavení kanceláří klimatizací. A je to v háji. Všichni chlapi jí vítají a v horkých dnech jí zapínají. A krávy opačného pohlaví jí pořád vypínají, že na ně táhne, že je jim zima a podobně. podotýkám že je nastavená na příjemných 16 stupňů, tedy žádné extrémy. Tak ještě že tu klimatitaci máme. Chápu, že největší vina leží na trotlovi který vymyslel společné kanceláře pro více lidí, ale když nemusí být vedro, proč nějakým pipkám je?
Klimatizér (Pá, 1. 6. 2007 - 08:06)
oprava, ne 16, ale 26 stupňů:-))))
Návštěvník (Pá, 1. 6. 2007 - 09:06)
Hele tady něco nehraje, víš jak by vám bylo v kanclu, kde je 26 stupňů?!?
Milwaukee (So, 2. 6. 2007 - 00:06)
Jsem poo operaci krku a mám tzv slavíka. Většinou jsem doma a ven vycházím jen občas a protože mi nedělají dobře čím dál častější velké teplotní výkyvy a letní vedra, vážně uvažuji o tom, že bych si domů pořídil klimatizaci. I vzhledem k mé alergii na pyly a prach by mi patrně přefiltrovaný vzduch prospěl. Na druhou stranu se mi lépe dýchá spíše vlhčí vzduch, kdežto klimatizace vzduch odvlhčuje. Jelikož nemám osobní zkušenost s dlouhodobějším pobytem v klimatizovaném prostředí, uvítal bych nějak fundovaný názor, zda by mi byla klimatizace doma ku prospěchu nebo ne. Děkuji.
Milwaukee (So, 2. 6. 2007 - 00:06)
Jsem poo operaci krku a mám tzv slavíka. Většinou jsem doma a ven vycházím jen občas a protože mi nedělají dobře čím dál častější velké teplotní výkyvy a letní vedra, vážně uvažuji o tom, že bych si domů pořídil klimatizaci. I vzhledem k mé alergii na pyly a prach by mi patrně přefiltrovaný vzduch prospěl. Na druhou stranu se mi lépe dýchá spíše vlhčí vzduch, kdežto klimatizace vzduch odvlhčuje. Jelikož nemám osobní zkušenost s dlouhodobějším pobytem v klimatizovaném prostředí, uvítal bych nějak fundovaný názor, zda by mi byla klimatizace doma ku prospěchu nebo ne. Děkuji.
Kolda (Po, 28. 6. 2010 - 10:06)
Ať cestuju kamkoliv, vždycky si kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
Julie (Út, 1. 4. 2014 - 14:04)
Minulé léto jsme si domů pořídili Einhell z http://mobilniklimatizace24.cz. S klimatizací jsme moc spokojeni. Pokud ji člověk používá s mírou, je to rozhodně prospěšné - já například do té doby doma ve vedru omdlévala. Pak jsme koupili klimu a je klid.
Lenka (Út, 27. 1. 2015 - 10:01)
O klikmatizaci doma je potřeba řádně pečovat:

http://www.encofaservis.cz/servis
Jana03 (Po, 20. 3. 2017 - 11:03)
Klimatizace doma je určitě dobrá. Nejen, že chladí, ale i čistí vzduch. Každopádně nesmí se to s chlazením přehánět. Pokud máte problémy s páteří, je dobré se obléct nebo foukání nasměrovat jinam a nenastavovat krk přímo studenému vzduchu. Jaký druh klimatizace by byl pro Vás nejlepší Vám poradí pan Pokorný z www.frostik.cz.
Reklama