Reklama

Přemnožení medúz ve Španělsku

Medúzy se vyskytují zejména na plážích Středozemního moře. Dotek těchto mořských žahavců představuje zdravotní riziko, upozornily španělské řady.

Po popálení medúzou se pociťuje silná palčivá bolest a kůže v místě popálen je začervená. Může dojít i k celkové reakci s dušností a mdlobou. Některé druhy medúz totiž mohou způsobit silnější otravu. Základem první pomoci je, abychom vše, co zůstalo na kůži, odstranili, například hrstí vlhkého písku, aniž bychom se kůže dotkli rukama.

Kůži můžeme ošetřit pořiložením syrových rajčat, levandulovým éterickým olejem či antihistaminovým krémem. Ulevíme tak bolestivému otoku.

    Na plážích se kromě tradiční vlajky, která ukazuje stav moře a popřípadě zapovídá koupání, nyní objevuje i vlajka nová, s modrými medúzami na bílém pozadí, která varuje před těmito bezobratlými živočichy.

    K šíření medúz podle vědců přispívají vyšší teplota vody ve Středozemním moři a rybolov ničící predátory, kteří se medúzami živí.

Reklama

Zdroj: ČTK/redakce

Reklama

Komentáře

Jara (Ne, 8. 4. 2007 - 02:04)
S těmato žahavýma potvorama jsem se setkala v Tunisu.Plavala jsem si bezstarostně v moři a najednou šílená bolest. Vylítla jsem z moře popálená na obou nohách (nějak se mi ta bestie zapletla mezi ně ). Domorodci okamžitě přispěchali radou - třít si rány pískem - což jsem dělala, ale moc to nepomohlo. Naběhli mi šrámy, jako když mě někdo pěkně sešvihal. Pokojská mi poradila, abych přikládala rajská jablíčka. Strávila jsem celé odpoledně a noc v těchto zábalech, bolest pomalu ustupovala, otoky zmizely. Trvalo ale celé tři měsíce, než mi šrámy docela zmizely. Do moře jsem už nešla (postižených bylo moc) a zbytek dovolené jsem se koupala v hotelovém bazénu.
medúza (Čt, 12. 7. 2007 - 20:07)
Zažila jsem v Tunisu něco podobného.Celé lýtko popálené, když to viděli Tunisané, jen ukazovali ,,big meduz '' Taky jsem dávala rajče a do moře mě už nikdo nedostal :-(
marika (Ne, 7. 9. 2008 - 11:09)
Ano i já jsem měla zkušenost s popálením v moři v Tunisu,šrámy přes obě kolena ,bolest,pálení ,zarudlý otok,opravdu jak sešvihaná,pomalu ani chodit jsem nemohla,ještě tři měsíce jsem měla šrámy na nohách i když ostatní příznaky odezněly.
Kop. (Ne, 7. 9. 2008 - 12:09)
Tak to bych teda nechtěla.Brrrrr.Strašně se jich bojím mrch...asi do Tunisu nikdy nepojedu:-)
láďa (St, 10. 9. 2008 - 13:09)
Byli jsme na přelomu srpna a září na Menorce: letos (oblast Binibeca) a loni (oblast Santo Thomas). Pokaždé jsme zažily den až dva trvající invazi medúz: zčistajasna se jeden den objevily u pobřeží (na pláži, v laguně u skal) a druhý den se jejich hlavní část kdoví kam ztratila. První den to bylo jako v hororu - medúza vedle medúzy v celé laguně. Když se za 2 dny zdálo, že je voda již bez nich, tak jsem při plavání 2 potkal a škaredě mně požahaly. Hned jsem samozřejmě vylezl z vody, abych nedopadl ještě hůř. Někdy prý je k pobřeží vyplaví bouře, ale v našem případě žádná předtím nebyla.
PS Pár dní před jejich invazí jsem se chystal zaplavat si pár km kolem malebného pobřeží a kochat se podmořským světem. Bůh stál při mně - nevím, jak by to dopadlo, kdybych při plavání kolem pobřeží narazil na tu záplavu medúz.
patohl (Pá, 19. 6. 2009 - 18:06)
V den odletu z Lloret de Mar na Costa Bravě (14.6.2009) jsme se šli časně ráno ještě vykoupat a kde se vzaly tu se vzaly medůzy (Kořenoústka plicnatá) zbarvená do červenofialova. Celý předešlý týden ani jedna, při koupání nic, ale při posledním výlezu z vody 5m od pláže na rozloučenou jako by mě ve vodě šlehlo cosi svazkem kopřiv. A až do večera jsem měl nad zápěstím PÁLÍCÍ A ŠTÍPAJÍCÍ červenou skvrnu velikosti dvou mexických dolarů, pak flek sám zmizel. TAKŽE POZOR !! Skutečně ke španělským břehům medůzy připlavaly. Naštěstí to měchýřovky nebyly.
Martina (Pá, 19. 6. 2009 - 20:06)
No, doufám, že v září nedoplavou až na Krétu.
evča (Pá, 19. 6. 2009 - 20:06)
Kvůli medůzám nejedu na dovolenou . Takže super
robert (Pá, 26. 6. 2009 - 00:06)
V Lloret de Mar jsem byl od 13 do 20.6. 09 Kořenoústka plicnatá, neco takoveho me sezehlo hned pri prvnim vlezu do more. je to na me patrne jeste dnes.
Karol (Po, 6. 7. 2009 - 08:07)
My jsme byli v Lloert de Mar na 10 dní a asi 4 den jsme se s přítelem koupali a žahla do meduza(takova pruhledna)takze mu tam na plazi na to neco nastrikali a nesmel byt 2 hodky na slunicku.Dalsi den tam byla znova a jeste takova cervenofialova. mistni lide je tam zacli lovit a pak je vyhodili..Pak sem se uz bala jit do more takze priste radsi volim Recko ale jinak se mi tam moc libilo:)
Franta janas (Čt, 10. 9. 2009 - 15:09)
Kvůli medůzám nejedu na...to ses trapna
Přema Hrubec (Čt, 18. 8. 2011 - 01:08)
Dobrá tedy, na web doktorka.cz pravděpodobně někdo občas zavítá tak budu reagovat i na dva roky starou diskuzi.
S odstupem dvou let od článku je již jasné, že nejen pobřeží Costa Barvy je medúzami pěkně okupované. Během sezóny je běžné, že vlajky s medůzami nezmizí ze stožrů na plážích celé týdny. Kdy není den abych nezahrabal do písku alespoň jednu medůzu kterou moře vyplavilo na břeh. Stajně jako většina kolegů po celém Španělsku.
V drtivé většině se jedná o druh Rhizostomo plumo (kořenoústka plicnatá), jejichž populace začívá boom. Podle růzých zdrojů není její žahnutí nebezpečné. Není však žahnutí jako žahnutí. Můžete mít požahané celé předloktí od drobných částeček ramen mrtvé medúzy, kterou rozrmlela o dno síla příboje a zjistíte to až na břehu po deseti minutách až vás to začne trochu pálit. V horším případě můžete pod vodou nakopnout klenem zdravého dospělého jedince přímo do chapadel a žahnutí bude tak silné že se bude hojit dlouhé týdny. Samotsatnou kapitolou je pokud takříkajíc šáhnete některé pod sukni při plavání v kalné vodě, nemusíte dostat přímo křeč do paže ale samotný šok a leknutí se může být příčinou tonutí i zkušeného plavce.
Tím nechci v žádném případě říct že je koupání v době "tpřívalových týdnů" nebezpečné. Postačí pouhé plavecké brýle a při dovádení u břehu občas kontrolovat prostor kolem sebe. Plavci by neměli mít problém vyhnout se medůze při plavání kraulem i v kalné vodě, kdy je vidět na metr kolem sebe.
Medůzy se u pobřeží nejvíce vyskytují v hloubce tří až pěti metrů, jen občas se vynořují nahřát k hladině. Do příboje pak vlny doženou starčí či slabé jedince.
Mohu říci že to má i svou kladnou stránku, větčina turistů si na jejich přítomnost zvikne (apropo, my jsme hosty v jejich moři, byli tu daleko dříve) a potom si je s se šnorchli nadšeně prohlíží stajně jako já když nejakou potkám při plavání mezi bójemi...
Přema Hrubec (Čt, 18. 8. 2011 - 02:08)
... Když už vás ale nějaká požahá, rozhodně si neběžte postižené místo omývsat pod sprchu, sladká voda to jen zhorší. Teplý písek a moč je poslední variantou.
Jsou-li na pláži veže či ošetřovna plavčíků, jistě budou mít nějaký krém (používá se často Polaramine), jakýkoli který má zklidňující účinek na kůži, může se používat také např. na alergické reakce na slunce nebo popálení od ohně. Pozor, neplést s kosmetickými krémy nebo krémy na čo po opalování.
Pokud nebudou mít krém tak budou mít vinný ocet, což je druhá velice účinná pomoc a dá se koupit všude. Dále potom můžete najít v lékárničce roztok jódu, který puchýř také zklidní a zároveň vyčistí.
V každém případě nevystavujde požahané místo slunci, naopak pokud máte možnost, chlaďtě místo ledem někde ve stínu. Je-li přítomna služba plavčíků na plážích, informujte se o situaci každý den, sledujte vlajky na stožárech či věžích a v "týdnech přívalů" si kupte preventivně krém který vám doporučí na pláži či v místní lekárně. Bývá levný, nestratí se vám a třeba vám v batohu dorá klid při koupání.
Za Sport&Salvament Přema Hrubec
Petra Horáčková (St, 22. 8. 2018 - 09:08)
to ses trapnaJsme v Andaluzii ve Španělsku. Je škoda, že v Malaze od přístavu podél pobřeží se nikdo nekoupe, protože tu jsou medúzy. Lidi si jen smočí nohy a pak jdou pod sprchu. Jinak by tu bylo krásně. Zažili jsme i velké vlny, což na fotkách vypadá úžasně.
Reklama