Reklama

Co může negativně ovlivnit řízení

Obvyklá dávka difenylhydraminu (Benadryl), na západě jednoho z nejčastěji užívaných antihistaminik, narušuje schopnost řídit automobil stejně jako 1 promile alkoholu v krvi. Studie vědců z Univerzity v Iově zjistila, že i jediná dávka difenylhydraminu ovlivňuje řízení, ačkoliv se řidič necítí ospalý ani omámený. Léky ze skupiny antihistaminik se užívají k léčbě alergií a kinetóz (cestovních nevolností).
Další podobné studie ukázaly, že schopnost řídit může být ovlivněna i následujícími podmínkami:

 • řízení ve vysokých nadmořských výškách 
   
 • řízení po dlouhých letech (zvláště po překonání více časových pásem)
   
 • řízení v zemích, kde se jezdí po opačné straně vozovky 
   
 • řízení v neznámém prostředí
   
 • řízení automobilu, na který nejsme zvyklí
 • kouření v automobilu
 • užívání dalších léků /zde je třeba upozornit především na ANTIMALARIKA/
 • pití alkoholických nápojů - nikoliv v poslední řadě! Alkohol podávaný v letadle navíc působí mnohem intenzivněji, než stejné množství alkoholu požité v nízké nadmořské výšce. 

  Všechny výše uvedené faktory se samozřejmě vzájemně potencují. 

  U starších řidičů navíc působí velké množství dalších faktorů, které mohou narušit schopnost řízení, zvláště na dlouhých cestách. Jsou to například omezené periferní vidění, prodloužená reakční doba, snížená schopnost otáčet hlavou a mnoho dalších. Proto není překvapující, že mezi řidiči nad 65 let je vyšší nehodovost než v nižších věkových skupinách /s výjimkou teenagerů/.
  Jaká jsou naše doporučení? Před delší cestou je třeba nechat zkontrolovat svůj zdravotní stav a konzultovat s lékařem užívání všech léků. Pravidelné lékařské prohlídky starších řidičů by měly být samozřejmostí.

  Zdroj: czechaid.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

Kolda (Po, 28. 6. 2010 - 10:06)
Ať cestuju kamkoliv, vždycky si kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
lemra (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
Reklama