Reklama

Hory - úleva pro alergiky

Pobyt na horách svědčí alergikům a astmatikům. Vysoké nadmořské výšky jim lékaři doporučují již řadu let. V horách se alergikům lépe dýchá, méně je svědí kůže, a dokonce mohou omezit užívání léků.

U dětí žijících v nadmořských výškách 800 až 1200 metrů byla prokázána dvakrát nižší nemocnost než u dětí, které bydlí v místě do 180 metrů nad mořem, uvádí server www.bez-alergie.cz.

Rizikovým faktorem pobytu na horách je pro astmatiky chladný suchý vzduch.


Při pobytu v horách prodělává imunitní systém velké změny; snižuje se prozánětlivá aktivita, během delších pobytů klesá rovněž hladina alergických protilátek. Zánět dýchacích cest je slabší, což se projevuje snížením dráždivosti průdušek. Úlevu pociťují i astmatici, kteří nejsou alergičtí.


Ve vyšších nadmořských výškách je však třeba být opatrný a nejdřív nechat tělo, aby se po určitou dobu novým podmínkám přizpůsobilo. Například běžkaři nebo hokejisté podávající v chladném suchém vzduchu vysoké výkony mají podle serveru významně častěji zvýšenou dráždivost průdušek než nesportovci. Odborná literatura dokonce někdy uvádí termín "lyžařské astma".


Před záchvaty vyvolanými dýcháním chladného vzduchu je možné se bránit preventivně užívanými léky před výkonem. Pomáhá rovněž dýchat méně studený vzduch například přes látku či vysoký límec.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Kolda (Po, 28. 6. 2010 - 09:06)
Horskou turistiku miluju. Ať jedu ale kamkoliv, vždycky si dobře vybavím lékárničku, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je nákup léků (Preventan, ActiLac) levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
lemra (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
Reklama