Reklama

Dětské autosedačky až sedmkrát sníží riziko úmrtí při nehodě

Až sedmkrát sníží riziko úmrtí dítěte při automobilové nehodě dětská autosedačka. Narazí-li auto rychlostí 50 kilometrů v hodině a dítě není připoutané, jakoby spadlo z desetimetrové výšky, tedy zhruba ze třetího patra.

Pro dítě může být smrtelný už náraz v rychlosti 15 kilometrů za hodinu. Proto odborníci doporučují vždy při cestě autem mít dítě v autosedačce. A to i když jedou "jen do sousední ulice", protože právě ve městech bývá nejvíce zraněných.

 

"Je velkým omylem představa rodiče, že při nárazu udrží dítě v náručí. Při padesátikilometrové rychlosti a váze dítěte deset kilogramů by maminka musela být schopna udržet 300 kilogramů. To je nad lidské síly. Naopak hrozí, že dítě umačká váhou svého těla, jak i ji náraz vymrští," řekl ČTK Zdeněk Háse z firmy, která autosedačky distribuuje. 


Řešením podle něj není ani usadit dítě bez autosedačky na zadní sedadlo, ani nákup již použité sedačky nebo sedačky bez atestu. Použitá sedačka mohla již být nadměrně namáhána při havárii a může mít skrytou vadu


Atestovaná dětská sedačka je pro děti do 36 kilogramů a výšky 150 centimetrů. Dítě nesmí být těžší ani větší, jinak sedačka neplní funkci. Autosedačky se dělí do skupin pro různě velké děti. Zkušební značka na sedačce uvádí, pro jakou skupinu je určena. Je na ní jméno výrobce, název výrobku, označení, do jakého automobilu je vhodná, a váhový rozsah. Autosedačky jsou univerzální nebo speciální pro určitý typ vozidla. U takové autosedačky má rodič větší jistotu, že do vozidla správně padne. 


"Pokud půjdete kupovat autosedačku, vezměte dítě s sebou, aby si ji vyzkoušelo. Autosedačka musí být dítěti pohodlná, popruhy nikdy nesmějí vést přes krk," upozornil Háse. Sedadlo spolu s bezpečnostním polstrovaným pásem uvede dítě do správné pozice, omezí tím riziko poranění. Některé sedačky umožní i polohování zad, což je výhodné pro děti, které při jízdě autem usínají. Dalším vylepšením může být nastavitelná opěrka hlavy a nastavení několika poloh zad, takže sedačka s dítětem "roste". 


Háse upozornil, že při montáži dětské sedačky do vozu je nutno dodržet návod k použití. Dobře chránit může jen bezchybně uchycená sedačka. Rodiče by měli být dítěti příkladem a používat vždy bezpečnostní pás. 


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Kolík (Po, 28. 6. 2010 - 09:06)
Bezpečí dětí je na prvním místě..když už se jízda povede, tak se jistím, aby dětem i mně bylo fajn. Takže před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
lemra (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
Michaela (So, 12. 3. 2011 - 17:03)
Já si koupila autosedačku zde www.safetybaby.eu a jsem max. spokojená.
Reklama