Reklama

Díky vynálezu Rolly Hargera přijde ročně o řidičák milion řidičů

Tu situaci zná asi každý řidič. Policista zastaví automobil a jeho řidič musí "fouknout do balonku" a s napětím očekávat, zda se přístroj zabarví. Podle toho se totiž poznalo, zda před jízdou pil alkohol. V současnosti jsou postrachem řidičů modernější přístroje.

Na podobném principu jako legendární balonek ale fungoval i vůbec první přístroj na zjišťování požitého alkoholu pomocí dechu, který před 70 lety, 31. prosince 1938, oficiálně představil Američan Rolla Neil Harger.

Hargerův přístroj byl velice složitý a velikostí připomínal krabici od bot. Profesor Indianské univerzity navázal na výzkum dvou svých kolegů. V roce 1847 nejprve jistý vědec přišel na to, že dech člověka po požití alkoholu skutečně tento "jed" obsahuje. V roce 1927 potom lékař a specialista na alkoholovou závislost Emil Bogen poprvé zkoumal ve fotbalovém míči obsah alkoholu v dechu opilého člověka. Při bádání navíc zjistil, že dech obsahuje daleko více alkoholu než třeba moč.

Hargerův přístroj, pro který se vžil název "drunkometer" (opilcoměr), začala záhy využívat americká policie. Prohibice sice byla v té době v USA již několik let minulostí, země se ale stále potýkala s alkoholismem. Princip přístroje byl takový, že po vydechnutí do vnitřku balonku se dech dostal do kontaktu s chemickou látkou, která v závislosti na obsahu alkoholu měnila svou barvu. Množství požitého alkoholu se potom odhadovalo podle intenzity a délky zbarvení sloupce. Velký bojovník za úplný zákaz pití alkoholu před jízdou Harger, který zemřel ve věku 93 let v roce 1983, poté vymyslel rovnici, podle které se dalo určit, kolik promile alkoholu má člověk v krvi.


V tehdejších i nedávných dobách ale i odborníci připouštěli, že měření tímto způsobem není zcela přesné, protože detekční trubička mohla zabarvením reagovat nejen na alkohol, ale také na zubní pastu, ústní sprej, zkvašený kompot nebo například na punčový dort i na některé nemoci řidiče. Dalším problémem je fakt, že každý člověk vstřebává alkohol jinak.


V současnosti se používají dechové analyzátory s digitálním displejem, který rovnou ukazuje promile alkoholu v krvi, a to s přesností na dvě i tři desetinná místa. I moderní přístroje ale nedokážou určit obsah alkoholu v krvi úplně přesně, proto se používají ještě krevní testy. Od Nového roku ale například v České republice bude pro usvědčení hříšníka za volantem stačit dechová zkouška.


Předchůdcem moderních přístrojů na měření alkoholu v krvi byl "breathalyzer" bývalého policisty a profesora Indianské univerzity Roberta Borkensteina. Tento přístroj byl již mobilnější a hlavně ukazoval rovnou obsah alkoholu v krvi. Masovou záležitostí v silničním provozu, ale i v jiných oborech, se detekční trubička stala po roce 1953, kdy licenci na její výrobu získala německá firma Dräger. Podle internetových stránek této firmy, jejíž nejslavnější výrobek se prodává pod jménem Alcotest, v současnosti přijde na celém světě díky měřičům alkoholu o řidičské oprávnění více než jeden milion řidičů.


Vývoj na poli boje proti opilým řidičům ale jde neustále kupředu. Budoucností by se mohly stát automobily s detektorem alkoholu, který pozná, že řidič před jízdou pil a jednoduše mu znemožní nastartovat.


David Preisler - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (So, 3. 1. 2009 - 14:01)
To je humus, ještě se s tím chlubte!!!
Pe.Pr. (So, 3. 1. 2009 - 16:01)
Tipl bych si že to bude buď detektor alkoholu nebo radar.
Kolda (Po, 28. 6. 2010 - 09:06)
Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
lemra (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
Reklama