Reklama

Turisté ve Středomoří už se nemusejí bát medúz

V posledních letech se největším problémem na plážích Středozemního moře, zejména ve Španělsku, stávají medúzy. Proto přijde turistům vhod nový prostředek, který je bude chránit před žahavými chapadly medúz. Píše to dnes španělský list El Mundo.

Tímto novým prostředkem je gel, který vyvinuli izraelští vědci a jenž se zřejmě stane nejžádanějším zbožím letošního léta. Už proto, že výzkumy provedené kalifornskou Stanfordovou univerzitou ukázaly, že je tento krém proti poštípání bezobratlými obyvateli moří účinný z 85 procent.

V loňském roce skončilo na španělských plážích 60 milionů medúz. A jen pracovníci Červeného kříže ošetřili kolem 70.000 lidí.

Na světě existuje asi 8000 známých druhů těchto živočichů, z nichž tisícovka má pro člověka nebezpečný jed. Mezi nimi je na prvním místě australská čtyřhranka smrtelná (Chironex fleckeri), jejíž bodnutí může usmrtit člověka do několika minut.

Středomořské medúzy ovšem tak nebezpečné nejsou: boule, zčervenání a otoky jsou obvyklé příznaky. Avšak doposud bylo jedinou možností použít krém nebo jiný přípravek až po žahnutí. V tom je Isdin revoluční - zabraňuje tomu, aby medúza vůbec žahla.

Reklama

Produkt napodobuje systém, jejž používají útesové ryby klauni, které se před chapadly mořských žahavců chrání přirozenými vlastnostmi své kůže. V lidské verzi laboratoř používá plankton, jenž paralyzuje žahavé bodnutí medúz.

Krém byl s úspěchem vyzkoušen u všech druhů běžných ve Středozemním moři. Na obalu jsou uvedeny jen dva druhy, na nichž prostředek vyzkoušen nebyl - jedním je zmíněná "mořská vosa" čtyřhranka a druhým měchýřovka portugalská (Physalia physalis). Jak vysvětlil farmaceut ze společnosti, která přípravek vyrábí, "je těžké najít dobrovolníky pro vyzkoušení krému" u těchto živočichů.

Gel brání žahnutí dvojím způsobem: za prvé po něm chapadlo sklouzne a kromě toho uvolňuje inhibitory, jež pomýlí senzory žahavých buněk medúzy a brání vystřelení žahavých bunek.

Podle bioložky Maríi Garcíové krém vytváří na kůži film, jenž způsobuje, že osoba není pro medúzu atraktivní a nenutí ji vystřelovat obranné mechanismy, jež následně provokují použití jedu.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

medúza (St, 11. 7. 2007 - 14:07)
Mě popálila medúza v Tunisu..nepřeji nikomu, půl nohy v ohni, jsem myslela, že omdlím.Máte nějakou radu na první pomoc?
R. (St, 11. 7. 2007 - 14:07)
Právě v Tunisu domorodci radí okamžitě medůzí jed vytřít pískem a dát na postižené místo nakrájená rajčata. Funguje to. Stejně jako kvalitní levandulový éterický olej, který se mi osvědčil na všechny možná poranění či popálení v cizině i doma.
medúza (St, 11. 7. 2007 - 17:07)
Tak to je pravda, recepční v hotelu jak to viděl, hned sehnal rajčata a nohu mi mazal.Ale já měla popálené celé lýtko, nějak jsem žádnou úlevu necítila:-( Ale možná by to bez toho bylo ještě horší.Neumím si představit, že by takhle popálila ta potvora nějaké malé děcko!!
pepka (St, 11. 7. 2007 - 18:07)
byli jsme v Chorvatsku a o syna se taky něco asi otřelo mazala jsem mu to antiseptickou mastí Betadine a pomohlo mu to
Reklama