Reklama

Noční život v Istanbulu

Istanbul není pouze kulturním a hospodářským centrem Turecka, ale i největším městem země. Tajuplné hlavní město Turecka toho může nabídnout mnohem více než jen známé pamětihodnosti. Zvláště vzrušující je noční život metropole. Pro hladovějící po večírcích a návštěvníky scén vedou všechny cesty do Beyoglu, trendové a moderní městské čtvrti Istanbulu.

Tady, kde je jeden bar a klub vedle druhého, bije srdce města. Tato čtvrť je centrem západem ovlivněného Istanbulu, což je možné vidět na četných budovách z přelomu 20. století, které byly postaveny v secesním stylu.

Beyoglu bylo založeno ve 13. století jako janovská obchodní kolonie. Věž Galata je poslední známkou ve 14. století postaveného opevnění. Na nejvýše položeném místě městské části, náměstí Taksim, se nachází známý nákupní bulvár Istiklal Caddesi s mezinárodními obchodními domy a obchody. Od počátku 90. let je tato ulice uzavřena pro silniční provoz, avšak zde od té doby opět jezdí historická tramvaj. V ulicích kolem Istiklal Caddesi se nachází četné specializované obchody, restaurace, občerstvení, křesťanské kostely a jedno tržiště. Tradičně bylo Beyoglu obýváno Evropany Istanbulu a je vedle čtvrti Ortaköy centrem nočního života.

Strhující život na scéně v nočních klubech
V klubech se scénou města panuje většinou čilý ruch až do brzkých ranních hodin. V Beyoglu existuje více než 600 lokálů, které se starají o to, aby tato čtvrť neusnula. Jedním z největších klubů pod širým nebem v Evropě je asi diskotéka Laila. Komu se podaří dostat se přes portýry, vstoupí do pořádné říše zábavy. Je zde na výběr větší množství barů a restaurací. Většinu místa zabírají ovšem obrovské taneční plochy. Chrám večírků leží přímo na Bosporu a umožňuje hostům přijet na jachtě, aby mohli vstoupit do diskotéky přímo z paluby.

Zvláště o víkendech se tlačí masy lidí na Istiklal Caddesi a oddávají se nákupním vášním. Dopředu se člověk nejlépe dostane po tramvajovýh kolejích, které jsou každých deset minut vyklízeny, když se červená veteránská tramvaj snaží krokem projet. Až do pěti hodin ráno tu panuje velká tlačenice, jelikož malé obchody mají ještě otevřeno. Vedle diskotéky Laila pod širým nebem slaví lidé i v "Babylonu", jedné z nejvyhlášenějších adres města, kde se dá poslouchat živá hudba - od tureckého popu přes jazz až k místní rockové elitě. Existuje zde velké množství možností, jak se v této městské čtvrti pobavit. Skoro v každém klubu jsou ale dána určitá pravidla oblékání.

Reklama

Dále se jde do Ortaköy
Pro koho jsou o víkendech hojně navštěvované lokace v Beyoglu příliš plné, odbočí jednoduše do severně položeného Ortaköy. Je snadné najít cestu do jednoho z nejoblíbenějších nóbl klubů v Ortaköy: Jednoduše následujte drahé limuzíny. Zde se také nachází "královna" mezi nočními kluby Istanbulu, "Reina". Reina má ale jen malou konkurenci v podobě "Crystalu" anebo "Sortie". Ve všech těchto klubech existuje možnost přirazit s lodí k podniku patřícímu molu a takto se přímo dostat do lokálu. Kdo tolik netouží po "smetánce Istanbulu", ten se jednoduše vydá k Bosporu a užije si pohled na dojem dělající most přes Bosporus, který spojuje Evropu s Malou Asií.

Nóbl čtvrť Nisantasi
V Nisantasi se setkávají zámožní lidé Istanbulu za účelem nakupování a oslavování. Známé designérské značky jsou zde zastoupeny v elegantních buticích. Nisantasi je kromě toho známá svými domy s apartmány, které jsou postaveny ve stylu Art Nouveau a jsou přednostně obývány jako rezidence bohatých Turků a prominentních osob ze světa umění a kultury. V této čtvrti bydlí a pracuje většina cizinců. Zvláště o sobotních nocích je Nisantasi místem srazu oněch návštěvníků scén, kteří se v kavárnách a barech chtějí podívat na vybranou společnost Istanbulu.

 

Není to k zahození: Kadiköy

Domov sportovního klubu Fenerbahce Istanbul je známý svými úzkými uličkami a kostely. Člověk si tu může odpočinout od hektického shonu města v některých příjemných pivnicích se studentským publikem mezi starými řeckými a arménskými kostely a pěší zónou s bleším trhem. Kadiköy se také velmi dobře hodí pro nakupování. Nabízí velké množství rozmanitých obchodů, které v těchto malých klikatých uličkách jen čekají na to, abyste je objevili.
Nejznámější ulicí s obchody je zde pěší zóna "Bahariye Caddesi". Nicméně i zde jsou vysoce moderní nákupní centra jako Carrefour Nautilus Shopping Mall, které se nachází trošku mimo centrum Kadiköye. Noční život v Kadiköyi je trochu mírnější než v Beyoglu. Zde člověk nachází spíše "prosté lidi", kteří si ho vychutnávají v jedné z četných kaváren. Tato čtvrť je také levnější alternativou k luxusním centrům Beyoglu anebo Nistanasi, nicméně po stránce šarmu za nimi v žádném případě nezaostává.

O turecké Informační kanceláři pro kulturu a cestovní ruch
Informační kancelář je dislokovaným pracovištěm Ministerstva kultury a cestovního ruchu Turecké republiky v Ankaře a je zodpovědná za podporu cestovního ruchu a kulturní výměnu v Rakousku, České republice, Slovenské republice a Maďarsku. Na základě pokynů týkajících se tohoto ze strany Ministerstva v Ankaře koordinuje tato Informační kancelář veškerá reklamní a PR opatření v těchto čtyřech zemích. Tato Informační kancelář je iniciačním a kontaktním místem pro cestovní kanceláře, stejně tak jako pro všeobecné otázky novinářů a soukromých osob v oblasti cestovního ruchu a kulturní výměny. Další informace na domovské stránce http://www.turkinfo.at.

 

Reklama

Komentáře

111111 (Út, 16. 9. 2008 - 17:09)
A co opravdová zábava pro pány. Ta v Istambulu chybí to není kam zajít? No to moc dobré místo na dovolenou není.
Reklama