Reklama

Lenošení na pláži patří včerejšku

Turecko láká nesčetnými druhy aktivních sportů

Na souši, ve vodě anebo ve vzduchu: Turecko se stále více poroučí jako atraktivní kulisa pro aktivní dovolenou mimo pláže. Túry do hor a po vodě jsou čím dál tím oblíbenější.

Potapěči se v Turecku něco nabízí: křišťálově čistá voda, skvělé podvodní svahy, fascinující tunely a rozmanitá podvodní flóra a fauna. Nejlepší oblasti pro potápění s nesčetnými potapěčskými základnami se nacházejí u Antalyi, Balikesiru, Mugly a Cannakkale. Kdo věří mýtu o bájné Atlantidě, by se měl potopit v Balikesiru. Zlatým hřebem je rovněž vrak potopené "Paris" v hloubce 33m v oblasti před Antalyí/Kemerem. V okolí Marmarisu, Datce a Bodrumu mohou potapěčí obdivovat úžasnou rozmanitost druhů mořské vegetace, delfíny a dokonce i tuleně.

Unášeni proudem
V pohoří Taurus, centru této země, pramení množství řek, které proudí do Středozemního moře přes nádherné propasti. Tyto jsou ideálním prostředím pro přátele divoké vody a raftingu. Na severovýchod od Antalyi, v Národním parku Köprülü, šumí divoká řeka Köprülü, která nabízí túry milovníkům raftingu všech stupňů obtížnosti. Voda v řece se tyrkysově modře třpytí a je na některých místech až sedm metrů hluboká. Peřeje, přes které přátelé divoké vody jedou, nesou zvučná jména jako "Stairway to Heaven" anebo "Devil Hole". Pro poklidné přestávky jsou neustále k dispozici možnosti zakotvení, kde se lze koupat a grilovat.

Na cestách po turecké krajině
Zlatým hřebem pro fanoušky cyklistiky je jižní pobřeží Turecka. Závodní cyklisté zde mohou otestovat cyklistické stezky podél pobřeží, kdežto pro milovníky horských kol se nabízí trasa pohořím Taurus. Lýkická cesta, která vede z Fethiye do Antalye, není oblíbená pouze u poutníků, ale mezitím i u cyklistů na horských kolech. Na túrách pro horská kola s průvodcem se jezdí v nadmořské výšce přes 1500m. Dokonce i pro trénované cyklisty na horských kolech představují trasy často novou výzvu. V Turecku je kolo jako dopravní prostředek ještě neobvyklé, proto byste měli být v silničním provozu opatrní.

Reklama

Vysoko nahoře v horách
Trekinkoví profesionálové a horolezci si v Turecku také přijdou na své. Největší horolezecká oblast se nachází v Geyikbayiri u Antalyi. Tamější horská krajina je téměř nedotčená a turecká pohostinnost vytváří jedinečnou atmosféru. Až 300 turistických tras může být v současné době celoročně využíváno. Pouze v parném létě se putování v Geyikbayiri nedoporučuje. Skrze mírné klima lze beze všeho zlézat také v zimě.

Hora Ararat jako lyžařský a horolezecký cíl
V nejvzdálenějším cípu východní Anatolie se vypíná ledovcem pokrytý Ararat, který představuje atraktivní výzvu pro lyžaře v zimě a stejnou měrou pro horolezce v letních měsících. Z bezpečnostních důvodů byl výstup na Ararat do roku 2001 zakázán, nicméně od té doby může být tato hora zdolávána s vlastním sportovním vízem. Za účelem vylezení 5.165 metrů byste měli počítat s nejméně čtyřmi až pěti dny pro aklimatizaci a krajinnou idylu.
 

Reklama

Komentáře

Kolda (Po, 28. 6. 2010 - 10:06)
Ať cestuju kamkoliv, vždycky si kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
Lemra (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Co to má společného s pláží? Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
Zoli (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Ten Kolda se zbláznil..kolikrát to tu ještě napíše?
Bearnsdorf (Po, 28. 6. 2010 - 14:06)
Ten Kolda se...Nemate nekdo na Koldu mobil, ze bychom mu denne v 1 v noci volali, ze zadne pripravky nepotrebujem.
Žádný lenošení… (Pá, 22. 3. 2013 - 23:03)
http://diskuse.doktorka.cz/unos-ceskych-turistek-v-pakistanu/archiv/30/
Reklama