Reklama

Jak se vyhnout trombóze v letadle?

Dlouhé sezení a dehydratace jsou rizikovými faktory vzniku krevní sraženiny v cévách (trombózy). Ta je nebezpečné zejména proto, že se trombus (sraženina) může utrhnout, dostat se do plic a způsobit život ohrožující plicní embólii. Nedostatek pohybu a dehydratace bývá velmi častá při dlouhých letech do zámoří.

Lidé, kteří již někdy trombózu prodělali a neužívají antikoagulancia, mají 30-50% riziko dalšího vzniku trombózy během následujících 10 let.

Dodržování následujících pokynů vás může před vznikem trombózy ochránit:

1.       Před letem a během celého letu dbejte na dostatečnýpříjem tekutin.

2.       Nepijte před letem ani v letadle alkohol. Alkohol organismus dehydratuje.

Reklama

3.       Pohybujte se dle možností. Postavte se a protáhněte vaše ruce a nohy alespoň jedenkrát do hodiny. Projděte se uličkou v letadle. Pokud sedíte, protahujte nohy a ohýbejte prsty na noze dolu a nahoru.

4.       Noste kompresivní punčochy. Pomáhají udržet proudění krve směrem k srdci a zabraňují též otokům kotníků, které se často vyskytují při dlouhých letech.

5.       Jako prevenci tzv. economy class syndromu (trombózy v průběhu dlouhých a častých letů letadlem) lze též použít potravinový doplněk NattoNKCP, který má schopnost enzymaticky rozpouštět krevní sraženiny, redukovat viskozitu krve a její schopnost srážení.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Inka (So, 18. 12. 2010 - 23:12)
použít stahovací punčochu/y. cvičit s nohama v kontníku a různě pata-špička po celou dobu letu, jít se projít, když už to letadlo umožňuje, pokud to je dál než 5 hodin, tak se poradit se svým lékařem a použít anopyrin na ředění krve, po příletu odpočívat s nohama nahoru, žádné se hned hrnout do hor či na potápění atd. To hlavně platí pro ty, co s oběh. systémem mají problém
Bára (St, 30. 3. 2011 - 09:03)
Nečekejte na nové byty, které podraží nárůstem DPH, pořiďte si bydlení již dnes: http://www.kzpii.cz/Projekty/Dokoncene-projekty/Libussky-Dvur.html
letadlo (So, 25. 6. 2011 - 10:06)
mam hrozny strach letet protože moji zname ktera boužel neni mezi nami když poprve a naposled letela letadlem tak po nekolika týdnech zemřela protože měla nějaky zdravotni problem a ten jak letela letadlem ji ho ještě vic "probudil" a ona zemřela..četla jsem vice članku že letadlo "dokaže vyvolat" nemoc o ktere ani nemusi me vedet.. možna si nekdo řika že jem padla na hlavu ale mam opravdu strach letet
Tak nelítej to… (So, 25. 6. 2011 - 11:06)
mam hrozny strach letet...Tak nelítej to není povinný! :)


Tak nelítej to není povinný! :)


Tak nelítej to není povinný! :)
lucilla (So, 25. 6. 2011 - 13:06)
Normálně trombózu obejděte nebo překročte.
letadlo (So, 25. 6. 2011 - 17:06)
povinne to neni,ale ja musim:-(
Lojzík (So, 25. 6. 2011 - 18:06)
Normálně trombózu...Já ji přeskočil,chtěl jsem ji podlézt ale přeci jen nejsem takový podlejzavec.
Klara (Út, 16. 4. 2019 - 15:04)
Trpim protrombinovou mutaci, brala jsem antikoncepci, letela 11hodin. Kompresni puncochy, dostatek tekutin a neustale se hybat, kdyz to situace v letadle dovoli. Nic se nestalo. Akorat presezena prdel.
Reklama