Reklama

Nemoc z pohybu neboli kinetóza

Může postihnout kohokoliv v autě, na lodi či v letadle. Častěji jí trpí děti. Projevuje se bolestí hlavy, nadměrnou tvorbou slin, studeným potem, závratí, nevolností a zvracením. Je způsobena tím, že oči nám tvrdí něco jiného než kinetický orgán ve vnitřním uchu.

Zatímco z vnitřního ucha přicházejí do mozku přesné signály o pohybu, oči často zaznamenávají pouze nepatrný pohyb. Nejmarkantnější je tento rozdíl, pokud si například v autobusu začneme číst knížku. Oči vidí jen řádky knihy, kdežto vnitřní ucho registruje neustálý pohyb. V tomto případě se nám může s velkou pravděpodobností udělat nevolno.

Aby byl rozdíl mezi informacemi přicházejícími z očí a vnitřního ucha co nejmenší, doporučuje se sedět v autobuse na předních místech v blízkosti řidiče a pozorovat ubíhající krajinu. V letadle je dobré sedět blízko křídla a při plavbě uprostřed lodi či člunu. Jako další řešení se nabízí vyřadit zrakový orgán úplně ze hry - zavřít oči a spát.

Před cestou, ani během ní nekonzumujte kořeněná, těžká, tučná, smažená, zpracovaná nebo konzervovaná jídla. Mohou přispět k dávivým pocitům. Vyhněte se též alkoholu, který narušuje procesy probíhající ve vnitřním uchu.

V dopravních prostředcích seďte klidně a dýchejte zhluboka. Především se snažte nepohybovat hlavou. Pokud možno, snažte se zajistit přívod čerstvého vzduchu.

Reklama

Jako prevenci kinetózy můžete použít homeopatický přípravek Nux vomica či zázvor.U běžně dostupných léků v lékárně je třeba si dát pozor na to, že mohou způsobit ospalost.

Pokud jste kinetózami nikdy netrpěli a náhle se v dopravních prostředcích objeví dávivé pocity, může to signalizovat oslabenou funkci jater.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

V. H. (Po, 9. 7. 2007 - 10:07)
Co k tomu dodat, trpim touto chorobou od detstvi a je to hrozné :-((((((.
příroda (Po, 9. 7. 2007 - 10:07)
zkus si pročíst stránky www.patentnimedicina.cz umí vyléčit spoustu zdravotních problémů,ještě pomáhá čerství zázvor proti nevolnosti,trochu se prohrab v internetu
Eli (Po, 9. 7. 2007 - 18:07)
Poznám tento problém-je to velice nepříjemné!!!!!!!!!!!!
Čínska medicína- četla jsem o kladných výsledcích v léčbě této nemoci, ale i obrovskou kritiku-škodlivé léky!Mám smíšené pocity, nevím , kde je pravda.
Syn má tiky od 5 let.Dnes je dospělý. Skoušeli jsme vše.
Léky -Haloperidol, Rivotril- neléči, jenom tlumí tyto projevy.
Momentálně užíva homeopatika od MUDr. Kremla z Kroměříže´. Stavy- jak kdy.
Každý emocionální stav je spouštěčem nekontrolovatelných pohybů a zvuků.
Vyskoušej taky lymfo-drenážní masáš- výborný masér-P. Jašica- Dolní Kubín-1 masáž- 500 Sk.
Zuza (Po, 24. 9. 2007 - 13:09)
S kinetozou mám zkušenosti již od dětství. Pravdou je, že když sedím na místě řidiče je vše v pořádku, ale jsem-li již na místě spolujezdce záleží hodně na řidiči. Jak pojede - vytáčení zatáček rozhodně neocením :-). Na zadních sedadlech je to vždy zlé. Chtěla bych se touto cestou poptat zda má někdo zkušenost s tím, že kinetoza nebo poruchy rovnováhy může souviset s bolestmi hlavy - migrénou. Díky
Hana (Po, 21. 4. 2008 - 20:04)
Kto to nazažil,určite neuverí
Hana (Po, 21. 4. 2008 - 20:04)
Kto to nazažil,určite neuverí
Iris.. (Pá, 23. 5. 2008 - 14:05)
Ahoj Kinetózáci...tak já úplně vím o čem je řeč, protože kinetózou trpím už od raného dětství, je to pro mě hrozná překážka v životě, miluju cestování a dokonce studuju Cestovní ruch, ale tato hnusná nemoc mi často brání v tom, abych si cokoliv vychutnala, také je to způsobeno tím, že když mám jet na nějakou delší cestu tak na to furt myslím, aby mi nebylo špatně a podobně, takže to na to taky působí, že je mi zle ještě před tím než sednu do auta či busu, naopak ve vlaku tyto problémy s kinetózou nemám..jsem bezradná, nevím, jak se toho zbavit, je to hnus..když řídím, tak tyto problémy nemám, jelikož mám pohyby pod kontrolou...ale kdyby někdo věděl třebao nějakém léčiteli, tak mě kontaktujte, dám vše za to, abych se tohoto hnusu zbavila..
Hanka (Po, 19. 4. 2021 - 22:04)
Milá Iris,tyto stavy také znám,poradím. Jednak nemyslet na to,že mě bude určitě blbě a jinak stačí zajít do lékárny a tam nabídnou pomoc.
Jinak já mám vyzkoušený kořen zázvoru,který se koupí v obchodě a stačí si uříznout jedno kolečko,maxim.dvě,víc ne.Je velmi štiplavý,ostrý,ale jistota je 100%. Zázvor je také dobrý,když na člověka ´"něco leze ",tak si udělat čaj,nebo rozkousat kolečko tohoto kořene.
Také je někdy k dostání jako kandované kostičky.To je dobré,ale také se nesmí přehánět.
A v autě,to je dané tím,že se člověk musí maxim.soustředit a fakt tento hnusný stav nepříjde.
Tak ať už je jen dobře !!!
přeje Hanka.
Petra (Čt, 4. 6. 2009 - 16:06)
vždycky mi bývalo blbě v autobude při delší cestě, ale v poslední době je mi špatně i v prachsprostym MHD. Tramvaj, trolejbus, autobus.. Je to hrozný.. to abych baštila léky pořád, když denně městskou dopravou jezdim kolem dvou hodin :(
Návštěvník (Po, 19. 4. 2021 - 23:04)
Ano, to mám při hraní vydeoher, stříleček, pokud je obraz rychlý a reálný.Nevolnost.
Návštěvník (Po, 19. 4. 2021 - 23:04)
Případně jako dítě v autě na zadním sedadle , kdy není vidět na směr jízdy, takže se to nečekaně houpe a nečekaně mění směr odstředivé síly,takže to s mozkem v hlavě nečekaně hází. Je to jako jízda na tom umělém býku, stejně nelibý pocit, kdy nevíte kam bude další pohyb.
Reklama